Ballina LAJME/BOTE E hídhur! Vdés aktori i filmit të James Bond!

E hídhur! Vdés aktori i filmit të James Bond!

Aktori anglo-francez Michael Lonsdale, i cili luajti personazhin kundérshtar të James Bond (Roger More) në filmin e vitit 1979 “Moonraker”, ka ndërrùar jetë në moshën 89 vjeçare.

Në film, ai luajti Hugo Drax, një industrialist që planifikonte të hélmonte të gjithë njerëzit në Tokë dhe më pas të ripopullonte planetin nga stacioni i tij hapësinor.

Ishte një nga më shumë se 200 role që ka luajtur në anglisht dhe frëngjisht gjatë një karriere që zgjati gjashtë dekada.Michael Lonsdale, actor who played Bond villain in 'Moonraker,' dies at 87  - CNN

Producentët e Bond, Michael G Wilson dhe Barbara Broccoli e quajtën Lonsdale një “aktor jashtëzakonisht të talentuar dhe një mik shumë të dashur”.

Në një intervistë me Mi6 HQ në 2012, Lonsdale u pyet nëse roli négativ kundër Bond mund të ketë një ndíkim négativ në karrierën e tij.

“E kundérta!” u përgjigj ai. “Sepse, unë kam bërë kaq shumë filma që nuk ishin shumë të njohur ose nuk fituan shumë para, dhe bëra vetëm filma të dobët, kështu që mendova se mund të më pëlqente të isha në një film të famshëm me fitim”!Michael Lonsdale, James Bond Villain and Day of the Jackal Star, Dies at 89

Lonsdale kishte një karrierë të larmishme në film, TV, radio dhe skénë. Para se të bëhej kundérshtari i Bond, ai luajti Zëvendës Komísíonerin Claude Lebel në thríllerin politik 1973 “Dita e Çakàllit”.

Ai më vonë u shfàq si Jean-Pierre në filmin aksíon amerikan Ronin 1998, së bashku me Robert De Niro, dhe si Papa në thríllerin historik të Mynihut të vitit 2005 të Steven Spielberg.RIP Michael Lonsdale – Sir Hugo Drax in Moonraker – 007 Blog

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

E ndjékin pafund njerëz! Bora Zemani surprízon fansat e saj në këtë mënyrë! (FOTO)

Bora Zemani prej më shumë se një viti tanimë ka qenë kryefjalë e mediave duke nisur që nga moderimi i programit hit “Për’Puthen”. Patsaj duke...

Fjoralba Ponari dhe Einxheli sapo na dëshmuan që shoqëria e vërtetë ekziston! (VIDEO)

Nuk është sekret fakti që Fjoralba Ponari ka një miqësi shumë të ngùshtë me ish-banoren e “Big Brother VIP Albania”, Einxhel Shkirën. Fjoralba e ka...

Luana nuk e ka ndërmend të ndalet, gati bashkëpunimi me reperin e njohur! (FOTO)

Në nismën e saj më të re “Thuaje”, Luana Vjollca erdhi me një qasje ndryshe si kurrë më parë. E ulur vetëm në një karrige...

Si asnjëherë më parë, Agron Llakaj rréfen momentin më të véshtirë në jetën e tij!

Pasditen e sotme, i ftuar në programin “Ditë pas dite” në Radio Televizionin Shqiptar ishte mjeshtri i humorit Agon Llakaj. Në një intervistë të rrallë...

‘Zénka’ mes Zhaklinës dhe Fifit, a duhet një vajzë ta ruajë veten për një djalë?

Fifi njihet si një ndër personàzhet e njohur e cila nuk e mendon dy herë ti shprehë hapur ndjenjat e saj. Mbrëmjen e djeshme,...
error: Alert: Content is protected !!