Ballina LAJME/BOTE E hídhur! Vdés aktori i filmit të James Bond!

E hídhur! Vdés aktori i filmit të James Bond!

Aktori anglo-francez Michael Lonsdale, i cili luajti personazhin kundérshtar të James Bond (Roger More) në filmin e vitit 1979 “Moonraker”, ka ndërrùar jetë në moshën 89 vjeçare.

Në film, ai luajti Hugo Drax, një industrialist që planifikonte të hélmonte të gjithë njerëzit në Tokë dhe më pas të ripopullonte planetin nga stacioni i tij hapësinor.

Ishte një nga më shumë se 200 role që ka luajtur në anglisht dhe frëngjisht gjatë një karriere që zgjati gjashtë dekada.Michael Lonsdale, actor who played Bond villain in 'Moonraker,' dies at 87  - CNN

Producentët e Bond, Michael G Wilson dhe Barbara Broccoli e quajtën Lonsdale një “aktor jashtëzakonisht të talentuar dhe një mik shumë të dashur”.

Në një intervistë me Mi6 HQ në 2012, Lonsdale u pyet nëse roli négativ kundër Bond mund të ketë një ndíkim négativ në karrierën e tij.

“E kundérta!” u përgjigj ai. “Sepse, unë kam bërë kaq shumë filma që nuk ishin shumë të njohur ose nuk fituan shumë para, dhe bëra vetëm filma të dobët, kështu që mendova se mund të më pëlqente të isha në një film të famshëm me fitim”!Michael Lonsdale, James Bond Villain and Day of the Jackal Star, Dies at 89

Lonsdale kishte një karrierë të larmishme në film, TV, radio dhe skénë. Para se të bëhej kundérshtari i Bond, ai luajti Zëvendës Komísíonerin Claude Lebel në thríllerin politik 1973 “Dita e Çakàllit”.

Ai më vonë u shfàq si Jean-Pierre në filmin aksíon amerikan Ronin 1998, së bashku me Robert De Niro, dhe si Papa në thríllerin historik të Mynihut të vitit 2005 të Steven Spielberg.RIP Michael Lonsdale – Sir Hugo Drax in Moonraker – 007 Blog

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Kemi të reja! Arbenita dhe Fero i japin fund…(FOTO)

Fero dhe Arbenita janë çifti më i dískutuar në showbiz dhe nuk ka pikë dyshími se historia e tyre e dashurisë është një nga...

Elvana uron Pavàrësínë, por ky koment epík i Ermalit na shkríu së qeshuri (FOTO)

Postimet e Elvana Gjatës në rrjetet sociale janë shumë të rralla, teksa prej kohësh ka mùnguar edhe në muzikë. Sigurisht një përjàshtím këngëtarja e ka...

Kur nis emisioni? Sa fëmijë do? A të është shpífur Edi? Arbana i jep përgjigje të gjithëve

Aktualisht Arbana Osmani nuk është prezente në ekran, por po shijon kohën me familjen duke qenë se ka vetëm pak kohë që ka sjellë...

Jemi mësuar ta shohim vetëm te acàruar, Renato Mekolli i jep fund beqarisë kështu

Pak kohë më parë, shéfi i kuzhinës Renato Mekolli i tregoi publikut se dikush ia kishte vjédhur zemrën. Në tetor të vitit që lamë pas,...

Arbana Osmani nuk gjen shpëtim nga kg e tepërta pas shtatzënisë (FOTO)

Arbana Osmani solli në jetë djain e saj të dytë në muajin tetor.  Ajo dhe Eduart Grishaj vendosën që vogëlushin e tyre ta pagézonin...