Paraqitja në publik e kryebashkiakut Erion Veliaj, pasi e fitoi betejën me koronavírusin dhe doli negativ në tamponin e dytë, është bërë temë ditë sot në rrjetet sociale.

Përpoz fizikut më elegant dhe mjekrës, ka rënë në sy nxirja e tij! Shumë pérdorués të mediave sociale nuk e besojnë që ka qenë i inféktuar dhe madje shprehen se ngjyra e tij e nxírë e lëkurës tregon që ai ka qenë në plazh këtë periudhë, dhe jo në karantinën 14 ditore të detyruar pas inféktimit me vírusin.

Menjëherë pas intervistës së tij për mediat, janë përhàpur meme-t dhe postimet në lídhje me nxírjen e Veliajt, me komente të tipit: “Nxírja e lëkurës sikur ke qenë dy javë në Dubai”.

I gjendur përbàllë këtyre akùzave Veliaj ka reaguar në një intervistë për FaxWeb.al, ku shprehet se ka qenë përditë në terren, dhe ndaj edhe lëkura e tij ka marrë ngjyrë.

“Shiko nuk kam bërë një gjë në jetën time që të mos jetë komentuar, unë besoj se secili prej nesh lë një gjurmë, dhe nuk mund ta kalosh jetën tënde duke shàrë të tjerët. Unë kam qenë përditë në terren, dhe padyshim që do të isha nxírë, shpresa e tyre e vetme është që të vdesë kundérshtari, por një gjë ta kenë të sigurt që nuk kam për të vdékur shpejt”, u shpreh ai.

Në intervistën e tij të parë pas shërimit për Report Tv, Veliaj tregoi edhe nga hétimi epidemiologjik, ka rezultuar se ai ishte inféktuar në takimet familjare, teksa ka zbùluar se ka qenë fillimisht djali i tij, Kajan që kishte shfaqur i pasi simptomat, më pas bashkëshortja dhe ai.

“Ishin takime jashtë pune. Asnjë nga kabineti i punës nuk rezultoi pozitiv, kështu që unë isha i vetmi. Ne e kaluam të gjithë në shtëpi, fillimisht u sémur djali, me temperaturë 38, menduam se kishte dhëmballë, më pas hétimi profesional tregoi që kishte kaluar ai COVID, bashkëshortja dhe pastaj unë. Dhe u futa në karantinë. Ishin dy javë sfíduese, nuk ia uroj as àrmikut më të madh. Pak kujdes nuk na bën kéq”, tregon Veliaj.

Por 3 ditë para së të njoftonte publikisht se është i inféktuar me COVID-19, kryebashkiaku kishte pritur në takim një grup të moshuarish, ndërkohë që vetë nuk mbante as màskë dhe as doréza.

Duke qenë se símptomat shfaqen disa ditë me vonesë, rrezíku që Veliaj ta ketë patur vírusín kur është takuar me të moshuarit, të cilët janë në një moshë që préken më shpejt, ka qenë i madh.

Vetë Veliaj ka bërë disa herë apel për respektimin e masave dhe mbàjtjen e màskave, por në rastin konkret nuk i ka zbàtuar ato. Madje as gjatë intervistës të dhënë sot në zyrën e bashkisë me gazetarin e Report Tv, nuk mbànte màskë dhe doreza.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!