Para disa ditësh u raportua një incídent në ishullin grèk, Mikunus. Prutagonistë të një shèrri ishin bërë një grúp shqiptarësh dhe mbrojtësi i Manchester Unitèd, Herri Meguajër.

“The Sun” raportoi se njëri nga djemtë shqiptarë i ngàcmoi motrën futbollistit dhe më pas nisi kónflíkti.

Ndërkaq, në një dalje publike për mediat, lojtari sqaroi për herë të parë këtë incídent duke pohuar se kishtè fríkë për jetën e tij ku u arréstua, pasi mendonte se ishte rrémbyer.Harry Maguire of Manchester United Convicted of Assault on Greek Island -  The New York Times

Ai tregon:

Ishte e tmèrrshmè që nuk është diçka që dua ta bëj përsëri, nuk e uroj askënd. Është hera e parë që kisha shkuar ndonjëherë brenda një búrgu. Unë nuk ndjehem sikur i detyrohem një falje ndokujt. Mund t’i kërkoj falje vetëm tifozëve dhe klubit përmes kësaj deklarate. Unë mendoj se mund të kishtè ndodhur kudo, e dua Greqinë dhe njerëzit atje. Kam shkuar në shumë ishuj për shumë vite. Kam qenë më parë dhe kam kaluar shumë mirë.

Dy burra iu afruan motrës time të vogël dhe e pyeten se nga ishte. E fejuara ime pa motrën time teksa po i shkonin sytë në pjesën e pasme të kokës së saj. Ajo vrapoi drejt asaj pasi e pa që po i bínte të fíkët dhe po mbetej pa vetëdije. Mendimi im fillestar ishte se ata po e rrémbènin.Maguire defends actions that led to arrest in Greece | Area sports |  wiscnews.com

U ulëm në gjunjë, i çúam duart në ajër. Polícët filluan të na gódisnin, njëri prej tyre më vendosi njërën dorë në prànga dhe po gódiste këmbën time duke thënë: Kàrrièra juaj ka mbàruar, nuk ka më futboll, nuk do të luani më.

Në atë moment mendova se nuk ka shanse që këtà janë políci. Nuk e di se kush janë ata. Unë u përpóqa të ikja me një pràngë në dorë. Unë isha në pànik, nga fríka, u trèmba për jètën time. Nuk mendoj si i kam lëndúar aq shumë sa më lëndúan ata mua.

Një ngjàrje e shëmtúar për mbrojtësin më të shtrenjtë në historinë e futbollit, i cili tàshmë po mundohet ta lërë pas dhe të fokusohet tek Manchester United. Man U defender Harry Maguire stands trial in Greece - RTHK

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!