Ministria e Shëndetësisë informoi sot se janë 155 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit në vend dhe 4 persona kanë hùmbur jetën.

Dr.Marjeta Dervishi nga Instituti i Shëndetit Publik tha sot se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 847 testime për vlerësimin e inféktimit nga vírusi SARS COV2, dhe 155 persona janë konfirmuar pozitivë me COVID-19.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon:

Tiranë 77 raste, Durrës 18 raste, Elbasan 11 raste, Kamëz 6 raste, 5 raste në Kucovë, nga 4 raste në Korcë, Lushnje, Vlorë, nga 3 raste në Fier, Shkodër, Has, Cërrik, nga 2 raste në Krujë, Berat, Malësi e Madhe, Shijak dhe nga 1 rast në Devoll, Kukës, Kavajë, Mirditë, Mat, Divjakë.

Në 24 orët e fundit janë shéruar 58 qytetarë, duke e çuar numrin e të shéruarve në 3986, që nga fillimi i epidémisë.

Aktualisht në spítalin Inféktiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 121 pacíentë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 19 në terapi intensive nga të cilët 7 pacíentë janë të intùbuar.

Ju informojmë se në dy spítalet COVID janë gjithashtu duke marrë shërbime të specíalizuar dhe 28 qytetarë të cilët kanë qenë pozitivë me COVID-19 dhe aktualisht janë negatívizuar, por po vijojnë të marrin trajtim spítalor për pàsojat e sëmùndjes. Ndërsa vijojnë të trajtohen edhe pacíentë të dyshùar për COVID19, sipas protokolleve përkatëse.

Pavarësisht përpjékjeve të mjekëve, fatkéqësisht në dy spítalet COVID, nuk e kanë fituar dot bétejën me sémundjén 4 pacíntë, një 57 vjeçar nga Vlora dhe tre qytetarë nga Tirana një 68 vjeçar, një 80 vjeçar dhe 82 vjeçar me sémundje bashkéshoqéruse. I shpréhim ngushéllimet familjarëve.Koronavirusi, 15 raste të reja në Shqipëri - TV SHENJA

Ministria e Shëndetësisë i bën thirrje qytetarëve se në rast se dyshòni se jeni të prékur nga COVID19 dhe keni shenja të sémundjes, të telefononi menjëherë Urgjéncën Kombëtare në numrin 127 ose në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për t’u lidhur me mjékun tuaj të familjes.

Menjëherë sapo të shfaqen shénjat e para, duhet të vetëizòloheni, dhe të këshilloheni me mjekun e familjes.

Është shumë e rëndësishme që jo vetëm personat e konfirmuar pozitivë por edhe ata që janë të dyshùar apo janë në pritje të përgjigjes së testit, duhet të qëndrojnë të izòluar në shtëpi, pasi janë burim për përhàpjen e inféksionit.

I bëjmë thirrje çdo qytetari për të mbajtur maskën kudo në ambjente të mbyllura apo ku nuk ruhet distanca, të ruani distancimin fizik dhe higjienën personale.

Kjo është e vetmja mënyrë që të kufizojmë pérhapjen e inféksionit. Sjellja individuale është përcaktuese në këtë bétejë me COVID-19.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!