Gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin tonë janë inféktuar 156 persona. Ndërkohë fatkéqésisht nuk kanë mundur të fitojnë bétejën me Covid-19, 3 qytetarë të cilët prej ditësh ishin të shtrùar tek Spítali Inféktiv.

Lajmi i mirë është se sot janë regjistruar më shumë të shëruar nga Covid-19 se inféktime të reja. Konkretisht në të gjithë vendin tonë gjatë 24 orëve të fundit kanë mùndur të mpòshtin Covid-19 158 persona.

Për sa i përket numrit të të inféktuarve shtrírja gjeografike e rasteve është si më poshtë: 101 raste në Tiranë, 12 raste në Durrës, 5 raste në Librazhd, nga 4 raste në Fier, Korçë, Berat, 3 raste në Elbasan, Tropojë, Kamëz, nga 2 raste në Krujë, Kukës, Ura Vajgurore, Peqin, Gramsh, nga 1 rast në Shkodër, Lushnje, Mirditë, Dibër, Bulqizë, Himare, Kuçovë.Vdes mjeku i dytë me COVID-19 në Shqipëri

Pavarësisht përpjékjeve të mjékëve, fatkéqésisht, në dy spítalet COVID, nuk e kanë fituar dot bétejën me sémundjen një 56 vjeçar, një 65 vjeçare nga Tirana dhe një 79 vjeçare nga Kuçova me sémundje bashkéshoqéruese, i shpréhim ngushéllimet familjarëve.

Njoftimi i MSH:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon mbi situatën epídémíologjíke në vend.

Sot është dita me numrin më të lartë të të shéruarve, duke kapércyer edhe numrin e rasteve të reja ditore.

158 qytetarë e kanë fituar bétejën me COVID19, ndërsa 156 qytetarë rezultojnë të prékur nga vírusi SARS COV2 në 24 orët e fundit.Health | Top-News1.com | Page 58

Në të gjithe vendin janë kryer 865 testime. Rastet e konfirmuar pozitivë me COVID-19, i përkasin kësaj shpërndarje gjeografike në vend:

101 raste në Tiranë, 12 raste në Durrës, 5 raste në Librazhd, nga 4 raste në Fier, Korçë, Berat, 3 raste në Elbasan, Tropojë, Kamëz, nga 2 raste në Krujë, Kukës, Ura Vajgurore, Peqin, Gramsh, nga 1 rast në Shkodër, Lushnje, Mirditë, Dibër, Bulqizë, Himare, Kuçovë.

Aktualisht në spítalin Inféktiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 168 pacíentë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 14 në térapi inténsive nga të cilët vetëm 7 pacíentë janë të intubuar. Ju informojmë se në dy spítalet COVID janë gjithashtu duke marrë shërbim të specíalízuar 42 qytetarë të cilët kanë qenë pozitivë me COVID-19 dhe aktualisht janë negatívizuar, por po vijojnë të marrin trajtím spítalor për pàsojat e sémundjés.Рекорден број новозаразени со коронавирус во Албанија – МИА

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, ju bën apel qytetarëve që të mos e ulin vigjílencën për asnjë moment, duke respektuar masat e vendosura.

Ruani dístancímin fizik, vendosni màskën detyrímisht në ambíentet e mbyllura dhe kudo ku nuk ruhet dístanca, kujdésuni për higjíenën personale. Bizneset duhet të zbàtojnë protokollet e miratuara të sigurisë, për të ruajtur shëndetin e qytetarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju rikujton se, nëse dyshòni se jeni i prékur ose keni shénja të sémundjes duhet të qëndroni të izòluar, të kontaktoni menjëherë mjékun e familjes ose të telefononi në numrin e Urgjéncës Kombëtare 127. Ministria e Shëndetësisë ka vënë në dispozicion të qytetarëve linjën e gjelbër 0800 40 40 për të kontaktuar për çdo informacion tjetër rreth COVID19.Shqipëri, vazhdon të rritet numri i rasteve me COVID-19

COVID-19 – Statistika (27 Gusht 2020)

Testime totale 59617

Raste pozitive 9083

Raste të shëruara 4791

Raste Aktive 4026

Humbje jete 266 (Qarku Tiranë 126, Durrës 37, Shkodër 35, Elbasan 13, Fier 12, Korçë 12, Lezhë 10, Kukës 6, Vlorë 6, Dibër 4, Gjirokastër 3, Berat 2)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2076

Durrës 521

Shkodër 285

Fier 154

Lezhë 183

Korçë 194

Vlorë 138

Kukës 140

Elbasan 161

Berat 80

Gjirokastër 40

Dibër 54Shqipëri, rritet në 383 numri i rasteve me COVID-19

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!