Ministria e Shëndetësisë raporton se në 24 orët e fundit janë regjistruar 2 víktima dhe 152 të inféktuar me COVID-19. Në tërësi janë kryer sot 864 testime teksa víktímat janë shënuar në dy spítalet COVID, një 61- vjeçar nga Korça dhe një 83- vjeçar nga Mirdita.

Tashmë në total janë 240 víktíma në Shqipëri nga COVID-19. Sa i përket rasteve të reja, më shumë kishte Trana 73 ndjékur nga Korça me 19 raste, Berati me 9 dhe Durrësi me 8.

NJOFTIMI NGA MINISTRIA E SHENDETESISE

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 110 të shëruar, 152 raste te reja dhe dy hùmbje jete në 24 orët e fundit

Dr. Marjeta Dervishi
Instituti i Shëndetit Publik

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon për situatën epídemíologjike në vend.

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 864 testime për vlerësimin e inféktimit nga vírusi SARS COV2, dhe 152 persona janë konfirmuar pozitivë me COVID-19.

Sqarojmë se në testimet përfshíhen testimet në strukturat publike dhe rastet për konfirmim díagnoze që rezultojnë të dyshùara ose pozitive në strukturat jopublike të liçensuara, sipas vlerësimit të IShP.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 73 raste në Tiranë, 19 raste në Korçë, 9 raste në Berat, 8 raste në Durrës, 7 raste në Kukës, 6 raste në Lezhë, 5 raste në Shkodër, nga 3 raste në Elbasan, Kavajë, nga 2 raste në Krujë, Vlorë, Kamëz, Mat, Gjirokastër, Klos, nga 1 rast në Fier, Lushnje, Rogozhinë, Vau I Dejës, Gramsh, Kuçovë, Maliq.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 110 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 4096, që nga fillimi i epùdemisë.

Aktualisht në spítalin Inféktiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 137 pacíentë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 24 në térapi intensive nga të cilët 7 paciéntë janë të intubuar.

Ju informojmë se në dy spítalet COVID janë gjithashtu duke marrë shërbim të specíalízuar dhe 28 qytetarë të cilët kanë qenë pozitivë me COVID-19 dhe aktualisht janë negatívizuar, por po vijojnë të marrin trajtim spítalor për pàsojàt e sémundjés. Ndërsa vijojnë të trajtohen edhe paciéntë të dyshùar për COVID19, sipas protokolleve pérkatëse

Pavarësisht përpjékjeve të mjékëve, fatkéqësisht në dy spítalet COVID, nuk e kanë fituar dot bétejën me sémundjén 2 paciéntë, një 61 vjeçar nga Korrca dhe një 83 vjeçar nga Mirdita me sémundjé bashkëshoqëruese. I shpréhim ngus   héllimet familjarëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje qytetarëve që të mos e ulin vigjilencën për asnjë moment.

Të ruajnë distancimin fizik, të vendosin maskën detyrimisht në ambientet e mbyllura dhe kudo ku nuk ruhet distanca, të kujdesen për higjienën personale.
Bizneset dhe institucionet publike duhet të zbatojnë me përpikmëri protokollet e miratuara të sigurisë, për të ruajtur shëndetin e qytetarëve.

Në rast se dyshòni se jeni të prékur nga COVID19 dhe keni shénja të sémundjes, të telefononi menjëherë Urgjéncën Kombëtare në numrin 127 ose në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për t’u lidhur me mjékun tuaj të familjes.

COVID-19 – Statistika (21 Gusht 2020)

Testime totale 54435
Raste pozitive 8119
Raste të shëruara 4096

Raste Aktive 3783
Humbje jete 240 (Qarku Tiranë 119, Shkodër 34, Durrës 33, Fier 10, Elbasan 9, Korçë 10, Lezhë 7, Kukës 5, Vlorë 6, Dibër 3, Gjirokastër 3, Berat 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 1947

Durrës 489

Shkodër 302

Fier 177

Lezhë 157

Korçë 165

Vlorë 146

Kukës 123

Elbasan 118

Berat 70

Gjirokastër 45
Dibër 44

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!