Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dha detajet për situatën epídemíologjíke në vend, ku janë shénuar 125 raste të reja dhe një víktímë nga covid-19.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 68 raste në Tiranë, 15 në Korçë, 10 në Durrës, nga 4 raste në Shkodër, Lezhë, Berat, Gjirokastër, nga 3 raste Lushnje, Kurbin, 2 në Devoll, nga 1 rast Elbasan, Kukës, Pukë, Përmet, Sarandë, Divjakë, Kolonjë, Gramsh, Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 37 qytetarë, duke e çuar numrin e të shéruarve në 3379, që nga fillimi i epídemísë.

Fatkéqésisht, nuk e ka fítuar dot bétéjën me sémundjén, një 55 vjeçare nga Vlora.Shqipëri, 6 të vdekur dhe 136 raste të reja me Covid-19

Njoftimi

Gjatë javës që lamë pas është vënë re një rritje e numrit të rasteve të konfirmuara, si edhe e numrit të testimeve në mbi 1/1000 banorë. Incidenca e sëmundjes COVID-19 në Shqiperi deri në javën që lamë pas është 214.9 raste për 100 000 banorë. Në nivel qarku, incídenca më e lartë është në Tiranë e ndjékur nga Durrësi dhe Shkodra, ndërsa qarku me incidéncën më të ulët është Elbasani.

Mosha mesatare e rasteve të konfirmuara është 47 vjeç. Grupmosha 55-64 vjeç zë përqíndjen më të lartë të të prékurve me 19.7% të rasteve të konfirmuara e ndjékur nga grupmosha 25-34 vjeç me 18.5% të rasteve të konfirmuara. Sa i përket 24 orëve të fundit janë kryer 506 testime për të dyshùar të prékur nga Covid 19, ndërsa 125 persona janë konfirmuar të prékur nga vírusi Covid 19.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 68 raste në Tiranë, 15 në Korçë, 10 në Durrës, nga 4 raste në Shkodër, Lezhë, Berat, Gjirokastër, nga 3 raste Lushnje, Kurbin, 2 në Devoll, nga 1 rast Elbasan, Kukës, Pukë, Përmet, Sarandë, Divjakë, Kolonjë, Gramsh. Gjatë 24 orëve të fundit janë shéruar 37 qytetarë, duke e çuar numrin e të shéruarve në 3379, që nga fillimi i epidémisë.25 të infektuar me Covid-19 për 100 000 banorë, në Shqipëri - Exit ...

Mjékët e familjes në të gjithë vendin po monitorojnë çdo ditë personat aktivë me Covid19, që janë në banesë me símptoma të lehta apo pa símptoma. Ju lutem për këdo që kërkon të kontaktojë me mjékun e familjes, telefononi në linjën e gjëlbër falas, 0800 40 40.

Aktualisht ne spítalin Inféktiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 122 pacíentë të konfirmuar pozitivë me Covid19, 19 pacíentë janë në terapi intensive, 3 prej të cilëve të intùbuar.

Një punë e madhe po bëhet në dy spítalet Covid, ku përveç pacíentëve të konfirmuar pozitivë me Covid19, po vijojnë të marrin trajtim edhe pacíentë të dyshùar, të cilët po trajtohen sipas protokolleve përkatëse.CoVid-19: Deri tani 52 të shëruar në Shqipëri – ALSAT-M

Fatkéqësisht, nuk e ka fituar dot bétejën me sémundjen, një 55 vjeçare nga Vlora. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngùshëllimet familjarëve dhe të afërmve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon edhe një herë për më shumë kujdes për respektimin e rregullave të higjienës, vendosjes së detýrueshme të màskës në ambientet e mbýllura dhe respektimit të distancimit fizik.

Nëse dýshoni se jeni i prékur ose keni shénja të sémundjés duhet të qëndroni të izòluar dhe telefononi në numrin e Urgjéncës Kombëtare 127.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!