Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit, në Shqipëri kanë ndérruar jetë nga koronavírusi 6 persona.

MSH thotë se 136 njerëz janë inféktuar në të gjithë Shqipërinë me Covid-19 në 24 orët e fundit. Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë:

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 74 të shëruar, 136 raste të reja, 6 hùmbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale rikujton qytetarët se ndàlohen të gjitha grùmbùllimet pasi janë burim i përhàpjes së inféksionit, duke vënë në rrézik shëndetin tuaj dhe të afërmve tuaj.

Dr. Marjeta Dervishi/ Instituti i Shëndetit Publik

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon për situatën epídemíologjíke të Covid19

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 561 testime për të dýshuar të prékur nga Covid 19, ku 136 persona janë konfirmuar të prékur nga vírusí Covid 19.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 66 raste në Tiranë, 13 në Krujë, 11 në Shkodër, 8 në Patos, 7 në Vlorë, 6 në Kavajë, nga 4 raste Kuçovë, Fier, nga 2 raste Berat, Librazhd, Kamëz, Gjirokastër, Sarandë, nga 1 rast Durrës, Mirditë, Mat, Roskovec, Malësi e Madhe, Peqin, Gramsh.Vdes një tjetër pacient tek Spitali Infektiv/ Vijon të ketë ...

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 74 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 3342, që nga fillimi i epídemísë.

Mjekët e familjes në të gjithë vendin po monitorojnë çdo ditë mbi 1 mijë persona aktivë me Covid19, që janë në banesë.

Aktualisht ne spítalín Inféktiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 112 pacíentë të konfirmuar pozitivë me Covid19, 18 pacíentë janë në térapi inténsivé, 3 prej të cilëve të intùbuar.

Në të dy spítalet Covid, përveç pacíentëve të konfirmuar pozitivë me Covid19, po vijojnë të marrin trajtim edhe pacíentë të dyshùar, të cilët po trajtohen sipas protòkolleve pérkatése.Koronavirusi në Shqipëri, Ministria e Shëndetësisë: Ndërron jetë ...

Fatkéqësisht, edhe pas përpjékjéve të médha të ekipeve mjékësore, ka ndérruar jetë artisti 53 vjeçar nga Tirana. Gjithashtu dy spítalet Covid, nuk e kanë fítuar dot bétejën me sémùndjen, një 61 vjeçar nga Tirana, një 62 vjeçar nga Durrësi, një 76 vjeçar nga Tirana, një 77 vjeçar nga Pogradeci, një 87 vjeçare nga Shkodra.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpréh ngushéllimet familjarëve dhe të aférmve.

Nisur nga fakti se janë vënë re raste të shtuara që lídhen me grùmbullíme në cerémoni festive apo mòrtore, rikujtojmë qytetarët se ndalòhen të gjitha grumbullimet pasi janë burim i përhàpjes së inféksionit, duke vënë në rrézik shëndetin tuaj dhe të afërmve tuaj.Shkon në 212 numri total i rasteve të konfirmuara në Shqipëri, 10 ...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apélon edhe një herë për më shumë kujdes për respektimin e rregullave të higjienës, vendosjes së detyrueshme të màskës në ambientet e mbýllura dhe respektimit të distancimit fizik.

Nëse dyshòni se jeni i prékur ose keni shénja të sémundjes duhet të qéndroni të izòluar dhe telefononi në numrin e Urgjéncës Kombëtare 127.

Ministria e Shëndetësisë ka vënë në dispozicion të qytetarëve linjën e gjelbër 0800 40 40 për të kontaktuar mjekun e familjes apo për çdo informacion tjetër rreth Covid19.34 raste të reja shkon në 712 numri i të prekurve me Covid-19 në ...

COVID-19 – Statistika (9 Gusht 2020)

Testime totale 45942

Raste pozitive 6411

Raste të shëruara 3342

Raste Aktive 2870

Humbje jete 199 (Qarku Tiranë 97, Shkodër 33, Durrës 29, Fier 10, Elbasan 7, Korçë 6, Lezhë 5, Kukës 5, Vlorë 4, Dibër 2, Berat 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 1589

Durrës 361

Shkodër 249

Fier 116

Vlorë 110

Kukës 94

Lezhë 92

Korçë 82

Elbasan 66

Berat 45

Dibër 35

Gjirokastër 31

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!