Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë regjistruar 130 raste të reja dhe 4 hùmbje jete si pàsojë e Covid-19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon për situatën epidémíologjíke të Covid19 gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë. Situata paraqítet seríoze ku vijon të ketë raste të reja të idenfikuara nga gjurmími dhe hetími epídemíologjík, si dhe qytetarë që kanë nevojë për trajtim mjekësor në dy spítalet Covid.

Ndàj u kërkojmë qytetarëve të respektojnë masat e vendosura, për të mbàjtur màskën detyrimisht në ambiéntet e mbýllura, për të ruajtur distancimin fizik dhe higjienën personale. Në këtë normalitet të ri, bashkëpunimi juaj është shumë i rëndësishëm për të pàrandàluar përhàpjen e inféksionit, për të mbrojtur veten dhe të afërmit tuaj. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 546 testime për të dyshùar të prékur nga Covid 19, ku 130 persona janë konfirmuar të prékur nga vírusi Covid 19.Shkon në 6 i personave me COVID-19 në Shqipëri

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 72 raste në Tiranë, 13 në Shkodër, 6 në Fier, nga 5 raste në Kukës, Lezhë, 4 në Korçë, nga 3 raste në Mat, Roskovec, nga 2 raste në Krujë, Kavajë, Lushnje, Berat, Sarandë, nga 1 rast në Durrës, Elbasan, Has, Vlorë, Gjirokastër, Malësi e Madhe, Gramsh, Kuçovë, Skrapar.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 23 qytetarë, duke e çuar numrin e të shéruarve në 3054, që nga fillimi i epidémisë.

Aktualisht ne spítalin Inféktiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 116 pacíentë te konfirmuar pozitiv ku 23 pacíente janë në terapi intensíve, 7 prej të cilëve pacíentë të intùbuar.Shkon në 212 numri total i rasteve të konfirmuara në Shqipëri, 10 ...

Fatkéqësisht nuk e kanë fituar dot bétejën me sémundjen në spítalin inféktiv, me gjithë përpjékjet e stafit mjékësor, dy qytetarë nga Tirana, të dy 85 vjeç. Nuk kanë mundur të mbijétojnë në spítalin Covid2 “Shefqet Ndroqi edhe 2 qytetare: Një 79 vjeçare nga Mirdita dhe një 81 vjeçare nga Shkodra, me sëmùndjë bashkëshoqëruese.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngùshëllimet familjarëve. Ju lutemi, tregoni kùjdes në ambientet e punës, aty ku ofrohen shërbime dhe në çdo ambient publik, për të respektuar masat e higjienës, distancës fizike.

Respektimi i distancës, vendosja e màskës, hígjíena vetjake dhe kolektive janë mënyrat e vetme për të frénuar përhàpjen e COVID19. Në rast se dyshòni se jeni të prékur nga Covid19 dhe keni shénja të sémundjés, të telefononi menjëherë Urgjéncën Kombëtare në numrin 127 ose në linjën e gjelbër falas 0800 40 40 për t’u lídhur me mjékun tuaj të familjes.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!