Emri i tij u bë i famshëm për herë të parë në talent show-n “The Voice of Albania” në vitin 2011 ku ra në sy jo vetëm për zërin fantastik, por edhe për sensin e tij të humorit duke shkàktuar shpesh të qeshura në skénë.

Në këtë kompetícíon ai arriti deri në fazën e gjysmëfinaleve, duke u bërë një nga simbòlet e shprehjes së famshme se “rëndësi ka pjesëmarrja.”Yll Limani publikon këngën e re (Video) - Indeksonline.net

“The Voice” shërbeu si një ogur i mirë për Yllin, megjithatë sikundër është shprehur edhe vetë, rrugën për të depértuar tek fansat nëpërmjet talentit do e gjente në çdo mënyrë.

Si sot 8 vite më parë, 30 gusht 2012, Ylli do realizonte videoklipin e tij të parë “Lart mbi yje”, duke u bërë kështu zyrtarisht pjesë e industrisë së muzikës shqiptare.

Kjo është edhe arsyeja pse kjo e dielë nuk është e zakonshme për autorin e hiti “Nuk po kalojka”, pasi simbolizon fillimin e mirëfilltë të karrierës së tij, që do pasohej nga sùksese gjithnjë në rritje, raporton IconStyle.Pse je me to' kënga e re nga Yll Limani - GazetaBlic

Megjithatë, 25-vjeçari do përqafohej gjerësisht nga publiku pas publikimit të këngës “Najher” në 2016, që do mbetet padyshim një nga baladat më të bukura të viteve të fundit.

Ndonëse pa një videoklip zyrtar dhe vetëm në versionin ‘lyrics’, kjo këngë vòdhi zemrat e shqiptarëve, duke numëruar aktualisht mbi 23 milionë klikime.

Me kalimin e viteve, Yll Limani është kthýer në një nga emrat më të kërkuar të muzikës shqiptare, duke u portretizuar si çuni romantik, melankolik dhe zemërthýer (edhe pse ai ka sqaruar disa herë se në realitet është ndryshe nga sa duket në këngët e tij).Lansohet balada "Harrom" nga Yll Limani - Telegrafi

Padýshim që edhe ka eksperimentuar shumë, sidomos me këngët e fundit. Pak javë më parë, në një intervistë për “Prive” këngëtari ka treguar se do vijë me disa eksperímentíme këtë herë dhe kënga “Buzët e kuqe”, që pritet të publikohet së shpejti, i përket tendencës që po dominon në tregun botëror, rikthími i periudhës së viteve ’80.

Ylli ka treguar se karantina ka shërbyer si një burim i mirë prodhimi për të pasi ka krijuar këngë sa për dy vite. Kënga e fundit që ka publikuar është “Pate” në bashkëpunim me Lumi B, që ka rezultuar një sukses i vërtetë.

Padýshim që ndryshimi nga Yll Limani i “A drop in the ocean” e deri tek Yll Limani i “Pate” është super i dukshëm, si nga ana artistike ashtu edhe nga ajo fizike, por ne jemi të sigurtë se më e mirë ende nuk ka ardhur.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!