Zelanda e Re është një nga shtetet e pakta që nuk ka raportuar prej 100 ditësh asnjë rast të ri me COVID-19, por megjithatë autoritetet i paràlàjmëruan qytetarët të tregohen të kùjdesshëm, pasi si Vietnami dhe Australia po përbàllen me “ringjàllje” të rasteve të reja.

Sipas mediave të huaja, Zelanda e Re po konsiderohet si një ndër vendet më të sigurta në botë.How New Zealand Beat Coronavirus | Elemental

Vendi i është rikthýer normalitetit, mirëpo autoritet janë shqétësuar pasi banorët gjithnjë e më shumë po injòrojnë masat pàràndàluese të virùsit, raporton Top Channel.

“Arritja e 100 ditëve pa ndonjë transmetim të vírusit brenda vendit, është me të vërtetë moment historik, megjithatë duhet të qëndrojmë vigjílentë. Ne kemi parë jashtë vendit se si mund të përhàpet vírusi, sëmundja mund të rishfàqet përsëri. Duhet të jemi të përgatitur”, u shpreh Drejtori i Përgjithshëm i Shëndetësisë, Ashley Bloomfield.COVID-19: New Zealand extends state of emergency

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!