Ministria e Shëndetësisë raportoi sot 67 raste të reja me koronavírus gjatë 24 orëve të fundit.

Mirela Cami, Drejtore e Operatorit të Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor nga Ministria e Shëndetësisë tha se vijon të ketë shtrime të reja dhe se 2 qytetare kanë hùmbur jetën, një 67-vjecare dhe një 73-vjeçare.

Po kështu Ministria e Shëndetësisë nxít bizneset dhe institucionet për aplikimin e punës alternative nga shtëpia, për të minimizuar kontaktin mes tyre dhe përhàpjen e inféksionit.Drejtoresha e Kujdesit Shëndetësor preket nga koronavirusi - Exit ...

E PLOTË

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet me një thirrje secilit prej jush: tregoni kujdes me respektimin e rregullave. Përdoreni màskën kudo në ambientet e mbýllura, kur hyni në supermarket, në dyqane, në zyrë dhe në çdo ambient publik ku nuk mund të ruani distancën.

Ju informojmë për situatën epídemíologjíke në vend ku vijon të ketë shtrime të reja në spítalin inféktiv.

Aktualisht po trajtohen 88 pacíentë, 8 prej tyre janë në térapi intensive, ndërsa 1 është i intùbuar.Ndërron jetë pacienti te Infektivi, shkon në 16 numri i viktimave ...

Fatkéqésisht 2 qytetarë kanë hùmbur bétejën me Covid19 gjatë 24 orëve të fundit. Një 67 vjeçare dhe një 73 vjeçare, të dyja nga Tirana me disa sémundje bashkëshoqëruese, kanë hùmbur jetën në spitalin inféktiv, pavarësisht përpjékjéve të stafit mjékësor. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushéllimet familjarëve të të ndjérave.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 376 testime për të dýshuar të prékur me Covid19, nga të cilat janë konfirmuar 67 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 34 raste në Tiranë, 9 në Shkodër, 6 në Kavajë, 4 në Elbasan, nga 3 raste në Kurbin, Korçë, nga 2 raste në Kukës, Krujë, nga 1 rast në Fier, Lezhë, Lushnje, Kamëz.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 45 qytetarë, duke e çuar në 1637 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epídemisë.Lajm i mirë! Prova del me sukses, dopio ventilatorë dhe në ...

Në vendin tonë aktualisht janë 1108 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thírrje edhe njëherë bizneseve, institucioneve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë, të miratuara nga autoritetet shëndetësore.

Kur është e mundur të lejojnë punonjësit të punojnë nga shtëpia për të minimizuar kontaktin mes tyre dhe përhàpjen e inféksionit.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura.Infektivi në QSUT kthehet në karantinë - Top Channel

Ruani distancën fizike, lani shpesh duart, përdorni màska ose bàrriera mbrojtëse në ambiente publike apo kudo ku nuk është e mundur të ruhet distanca, dezinféktoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni.

Vírusi është ende mes nesh, dhe ne mund ta mpòshtim atë vetëm nëse ndryshojmë sjelljen tonë të përditshme duke respektuar rregullat e vendosura. Suksesi do të varet nga sjellja individuale e çdo qytetari.

Në rast se dyshòni se jeni i prékur nga Covid19 apo keni patur kontakte me persona të prekur, izòlòhuni. Në rast se keni shenja të sémundjés, telefononi në numrin e Urgjéncës Kombëtare, 127.

Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!