Ditën e djeshme, qeveria njoftoi masat e reja anti Covid-19, duke vendosur të ndàlojë hapjen e klubeve të natës, diskove dhe Lounge Bareve apo shërbimeve të ngjàshme si në ambiente të hapura ashtu edhe në ato të mbýllura.

Në rast shkélje të këtij vendimi bizneset do të dénohen me 30 milionë lekë të vjetër gjòbë dhe me pezùllim të aktivitetit deri në 1 vit.

Gjithashtu do të ndàlohet muzika pas orës 20:00 në të gjitha mjediset e shërbimeve të çfarëdo lloji.

Për këto masa të marra ka reaguar mbrëmjen e sotme mjeku inféksionist Pëllumb Pipero, teksa ishte i ftuar në “Ora News”.

Ai u shpreh se vírusi nuk ka fashë orare dhe se ai lëviz bashkë me ne, megjithatë ai beson se mbýllja e lokaleve të natës ka si qéllim frénimin dhe qarkullimit e vírusít mes të rinjve që frékuéntojnë jetën e natës.

Pipero u shpreh se distàncimi fizik s’mund të ruhet, pasi njerëzit s’mund të kércejnë dy metra larg njëri-tjetrit.Pipero: Një nga pacientët pësoi vdekje klinike, situata është ...

“Vírusi lëviz me ne, sa kohë lëvizim në 7 ditët e javës vírusi do të lëvizë me ne. Vírusi nuk ka fasha orari. Unë besoj se ndàlimi i funksionimeve të klubeve të natës dhe muzikës, nuk është qéllim në vetvete, por ka për objektiv frénimin e qàrkullímin e vírusín mes të rínjve që frékuéntojnë lokalet e natës.

Të gjitha lokalet dhe baret, si ditën ashtu edhe natën, duhet të réspektojnë protokollet e sigurisë. Nuk mund të kércejmë 2 metra larg njëri-tjetrit”- tha ai.

Pas masave të marra nga qeveria, ditën e sotme pronarë të lokaleve dhe artistëve shqiptarë nisën një pròtestë për të kùndërshtuar vendimin e qeverisë.

Pòlicia ndërhyri me fùrcë për të shpërndàrë turmën dhe shoqëroi disa persona nga pròtesta.Ne po shohin vetëm majën e ajsbergut'/ Mjeku Pëllumb Pipero bën ...

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!