Ngjàrje e réndé në Kombinat, ku Zhaneta e Anisa Josifi, nënë e bijë, u vetéflíjùan për motíve ende të paqàrta, vijon të jetë në qendë të vëmendjes së mediave, por jo vetëm. Psíkíatri Pasho Maksutaj ka folur këtë mëngjes në emisionin “ABC-ja e Mëngjesit” lídhur me ngjàrjen tràgjíke.

Maksutaj deklaroi se tre gratë e familjes Josifi kanë pasur një pròblématikë e konsideruar si psíkòzë, kur personi e përcakton në mënyrë të gàbuàr realitetin, duke théksuar se ai përcaktohet nga konkluzione dhe bindje të gàbuàra

“Raste të ngjashme ka pasur. Jo në kuptimin e pàsojave të tilla. Por çrrégullime të tilla ka pasur. Unë nuk kam informacione dhe dokumentacione për të përcaktuar gjendjen e tyre. Është një préblémàtikë që ne e quajmë psíkòzë. Për një gjendje kur personi e përcakton në mënyrë të gàbùar realitetin. Realiteti te këta persona përcaktohet me zëra që krijohen brenda trupit të njeriut të cilat janë konkluzione dhe bindje të gàbùara. Për shembull një person është i bindur që e ndjék pòlícia dhe në çdo lëvizje që shikon, thotë që është pòlícia. Mund t’i thuash çfarë të duash. Ai beson atë që ka në kokë. Të tjerë kanë bindje që Zoti e ka dërguar për një mísion të caktuar. Ai mendon se Zoti i ka thënë që ti do jesh Jezu Krishti i sotëm. Ai mund të mos ketë qenë fare besimtar dhe në momentin që i fillon kjo, sillet si besimtar”, u shpreh ai.U vetëflijuan në emër të ringjalljes, FOTO brenda banesën ku ...

Sipas tij në rastin e familjes Josifi, ka mundësi që njëra prej tyre të ketë qenë e sémùrë, duke índùktuar më pas dy pjesëtarët e tjerë të familjes. Ai tha se Blerta do të jetë në gjendje të shpjegojë se çfarë ka ndodhur, pasi në raste të tilla, këta persona nuk e hùmbin kujtesën.

“Te rasti konkret mundësia është që njëra nga këto fatkéqe të ketë qenë e sémùrë, duke índùktuar të tjerat. Kur ndodh në rrethin familjar quhet “folie on famille”. Është psíkòzë e përcaktuar për herë të parë në Francë. Índòktrínimi mund të ekzístojë, ose jo në këtë rast. Kjo lídhet nëse ka qenë ose jo fetar në atë moment. Në kohën e teknologjisë edhe përmbajtja ndryshon dhe bëhet teknologjike. Besimet reklamojnë jetën, pastaj është pròblém tjetër si interpretohet. Asnjë nga besimet nuk reklamon vdékjén. Kur kemi një psíkòzë, médíkaméntét bazë janë për këtë psíkòzë. Problemet e psíkòzave, nuk lidhen me kujtesën. Ato mbajnë mend me detaje. Kujtesën e ka të mirë. Ajo do të arrijë që t’i referojë pròblémet që kanë ndòdhur. Besoj se Blerta do të jetë personi i índùktuar dhe làrgími i índùktuesi e kthjellon”, u shpreh Maksutaj familja josifi - Gazeta Express

Ngjàrja e réndé u zbulua mbrëmjen e 2 korrikut dhe trònditi opinionin publik. Në pallatin parafabrikat mbrapa ish-Mapos rruga “Hamdi Cenoimeri”, dy trupat e vdékur të dy grave kanë “bashkëjetuan” për ditë me radhë me banorët e lagjes. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe Anisa Josifi 30 vjeçe, u gjetën të vdékura në banesë, ndërsa në gjendje të réndé ishte edhe vajza tjetër e Zhanetës, Blerta Josifi 34-vjeçe. Kjo e fùndit bashkë me nënën e saj kishin mbajtur në banesë trupin e pàjétë të Anisës, të cilin e lyenin me vaj e uthur që të mos bínte erë.

Blerta ndodhet e shtrùar në spítàlin Psíkíatrik të Tiranës dhe vetëm déshmia e saj mund të zbardhë detaje nga ngjarja. Ajo ende nuk ka bashkëpunuar me drejtësinë dhe rrézíkon të merret nén hétim nga Pròkùròria. Ndërkohë hétimét kanë nisur dhe prítet të zbùlohet se cilit sékt i besonin vérbérisht gratë e familjes Josifi që shkùan drejt vétéflíjímit.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!