Një nga ngjàrjet më të bùjshme të javës që lamë pas dhe që do jetë pjesë e medias për një kohë të gjatë është tràgjedia në Kombinat ku nëna Zhaneta Josifi dhe vajza e saj Anisa u vetëflíjuan, kurse vajza tjetër Blerta ia doli të mbíjetojë.

Ditën e sotme në “Shqipëra Live” është diskutuar pikërisht për këtë temë, që ka sjellë një përplàsje mes pastorit Fitor Muça dhe gazetarit Bledi Mane.

Pastori ka pranuar se i njihte motrat Josifi dhe nënën e tyre Zhaneta, të cilat besonin tek ringjallja, duke thënë se vajzat në fjalë, para gjashtë vitesh frékuéntonin kishën Rilindja që drejtonin ai, por që më pas janë zhdùkur.

Sipas Muçës, vajzat e kanë frekùentùar këtë kishë për më shumë se tre vite e gjysmë, ndërsa më pas jan shkëpùtùr prej saj në mënyrë të paprítur dhe pa i thënë gjë askujt.

“Po, i kam njohur vajzat. Frekùentonin prej më shumë se tre vitesh e gjysmë dhe para gjashtë vitesh u shkëpùtën. Nuk i thanë gjë askujt. Shoqeve u thonin që kemi drejtim tjetër,”– tregon Muça.

Mirëpo Mane e ka kùndërshtùar këtë deklaratë të pastorit, duke u shprehur se ka lexuar se vajzat hòqën dorë nga kjo kishë pas pakénaqésive që kishin nga Muça.www.sot-ks.com

Pjesë nga débati

“Ju kanë përmendur edhe me emër,”.

“Ju kuptoj,”- vijon pastori,- “atëherë unë fola dhe natyrisht mendoj që profesionalisht ai që i thotë këto fjalë duhet të kontaktonte edhe me mua nëse këti gjëra janë të vërteta apo jo. Ndoshta në mendjen e vajzave mund të ketë pasur pakénaqési, por unë nuk jam në dijeni të tyre.”

“Pastor, pas pesë ditësh tòllòvatjesh, ju gjeni kohën dhe dilni në publik, vetëm kur ju përmendet emri. Ndërkohë që ju, si person që i njihni vajzat nga afër, i keni tràjtuar për aq vite, duhet të kishit nxítuar të dilnit të jepnit deklaratë. Vonesa juaj më bën të dyshòj,”– vijoi Mane.

“Të dyshòsh për çfarë,”- ndërhyri moderatorja Erjona Rusi.

“Një kishë është një komunitet dhe jeton me hàllet e besimtarëve,….”- tha Mane

“Më lejoni,”– tha pastor Muça.Tension në studio/ Bledi Mane: Vajzat u larguan nga Kisha pas ...

“Të lutem Bledi ta lejojmë të flasë,”- tha Rusi.

“Shife Bledi thotë…ai duhet të dilte të fliste, jo pas pesë ditësh. Të tregonte si i ka njohur. Do nxírrni Bledin fàjtor tani që i ka çuàr drejt vetëvràsjes,”– tha Bledi Mane.

“Po jo monòlog Bled…e bëre pyetjen,”– u shpreh Flori Gjini, bashkëmoderator i emisionit.

“Duhen këto, sepse po màrrim në qàfë njerëzit dhe nuk do ketë më zjàrrfíkës që të na nxjérrë nga atje ku mund të jemi. Shkundini téologët se do na vijë radha një nga një,”– shtoi Bledi Mane.

“Të lutem, mos bëj parashikime màkàbre…lëre të flasë,”- iu kthye Erjona Rusi.

“Atëherë, makineria e palës funksionon në mënyrë të shkëlqyer. Më lejoni të flas sepse ju jeni në studio ndërsa unë jam këtu jashtë,”– tha Fitor Muça.

“Hajde pastor, merr makinën dhe hajde,”– tha Bledi Mane.

“Atëherë, ngjàrja ka ndodhur ditën e enjte. Unë kam qenë me pushime në Vlorë. Në darkë, marr një mesazh nga një person i kishës që më pyet nëse i kam parë lajmet. Pastaj më sqàroi se bëhej fjalë për vajzat që kishin qenë në Kishën tonë. Nëse një person làrgohet nga kisha, nuk ka më àutoritét mbi atë person dhe nuk mbàjmë përgjégjësi për ta. Është sikur një fëmijë të largohet nga shtëpia,”– tregon pastori.

“Atëherë pastor më lejoni…në një tjetër intervistë keni théksuar se nëse vajzat do të kishin frékuentuar kishën ku jeni ju do të ishin gjallë sot, në të kundért ndodhi kjo. Çfarë fshíhet?”- tha Erjona Rusi.

“Duhet të jetë një dorë e fuqíshme, një mendje dhe një zë që i ka stòpuar nga e vërteta që i futi në qòrrsòkàkun e asaj që quhet përjétësi. Është e pamundur…Unë kam cituar median dhe portalet. Janë portalet që kanë thënë se i vizitonin njerëz me kostum. Një pastor i një kishe që frekuéntohet nga 500 njerëz, nuk mund të kontrollojë se çfarë bën çdonjëri prej tyre,”– përfundoi Muça.Blerta e Anisa i frekuentonin kishën, flet pastori Muça: Kisha ...

“Mos ma merr për kéq, ta qàj hallin se ndoshta nuk jeni mësuar me këto situata, por duhet të kishit treguar dhe reàguar që në ditën e parë,”- tha Mane.

“A ka mundësi, nuk më keni ftuar ju,”- vijoi Muça.

“Po ju s’të lini, më keni vënë këtu dhe s’më lini të flas. Jeni mirë apo jo,”- tha Mane.

“Kam edhe unë të drejtën time. Mbýllini gojën zotërisë se do e dòrëzoj telefonin dhe do vij në studio,”- vijoi Muça.

“Híqi more këto fjalë, mbýllini gojën sepse nuk jemi te oborri i kishës tënde,”– tha Mane më tej, ndërkohë që në studio u kònfuzua situata. Në fund pastori Muça tha se nesër në studio do t’u përgjigjet të gjitha pyetjeve.Tension në studio/ Bledi Mane: Vajzat u larguan nga Kisha pas ...

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!