Xhaxhai i Blerta Josifit, njërës prej vajzave të mbijétuara në Kombinat ka treguar në dëshminë e tij se 34-vjeçarja nuk ka ku të qëndrojë pasi të dalë nga spítali.

Dhimitraq Josifi kërkoi ndihmë publike në një lidhje direkte me emisionin “Me zemër të hapur” në News 24, për të ndërruar shtëpinë e vajzës, pasi Blerta nuk pranon më që të hyjë tek apartamenti ku vdíqën e motra dhe e ëma.

Ai tha se ajo ka nevojë për një ose dy ínfermíere të koka pasi nuk ushqéhet dot vetë. Blerta duhet të hajë disa herë në ditë dhe të ketë asistencë pasi nga pafùqía as lugën nuk ngré dot. Për xhaxhain e vajzës, fàjtore për indoktrínímin fetar është nëna e tyre, Zhaneta. Vajza e ka botëkuptimin e vështirë dhe madje as nuk flet për personat me kostum që i shkonin në shtëpi, shprehet xhaxhai.

PJESË NGA DËSHMIA E DHIMO JOSIFIT:

“Nuk dua të ndërhyj në hetíme me dëshmínë time. Në këtë rrugë vajzat i ka futur nëna e tyre. Blerta tani është mirë nga ana mendore. Por më mirë të mos e parë atë natë. Folëm me Blertën dhe bëmë biseda të kujdesshme. Edhe vëllai donte të shqýente derën. Po unë e tërhòqa se mendova që të na denòncònim. Kur e mora vesh…çfarë të tregoj. Po ta dinim që do ndodhte një gjë e tillë, jo derën po pallatin do shémbnin”.

“Na premtuan se me 28 do dilnin, për Krishtlindje. Kishim fríkë për Anisën se mendonim mos kishte ikur jashtë, mos e kishin marrë këta të fesë, s’na e merrte mendja. Unë nuk i kam marrë ínat kurrë. Për Blertën, nuk është puna për një copë bukë se aq ia jap vetë unë. Por ta ndihmojmë që të jetojë. Ashtu si mund të jetë. Që sot që e kam në spítal, kërkoj ndihmë. Të na ndërrohen gratë në spítal. Gratë i kemi ta pastra, nga korona apo këto…”Ekskluzive/ Trondit xhaxhai i vajzave: Trupin e Anisës e mbanin me ...

“Blerta nuk ha dot vetë, nuk pi dot vetë. Kërkon të hajë çdo 10 minuta. Do dy infermiere tek koka. Çfarë nuk i vjen ndërmend asaj. Nga ana mendore është në rregull Blerta. Por është e dòbët fizikisht, se nuk ngre dot dorën të fusë lugën në gojë. Natën e ka problem dritën, se është mësuar në errësirë. Shikon ëndrra dhe ulërin në gjumë. Po nuk pati njëri tek koka…Rrimë natë e ditë tek koka.”

“Vajza ka një shtëpi, por nuk futet më aty se ma ka bërë be mua. Këtë shtëpinë do t’ua japim, dhe të na japin një shtëpi tjetër. Edhe më e vogël po qe. Të ma sjellin afër mua. Do shkojmë me radhë tek ajo. Se nuk e lëmë dot vetëm. E ka botëkuptimin e vështirë. E kam pròvòkuar edhe vetë. Nuk ka folur fare për personat me kostum që i shkonin në shtëpi. Nuk ka ndërmend të flasë. Nuk kam parë gjë as unë”.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!