Një ish-pacíent që lùftoi me vírusin vdékjéprurés COVID-19, ka rréfyer çfarë ndodhi gjatë kohës që ishte i shtrùar te spítalí i Inféktivit dhe tmérrin që ka parë me sy!

Fatmirësisht, Edmond Mara është shëruar tani, pasi rezultoi negativ në testin e fundit, por fríkën që ndjeu ato ditë i shtrùar në spítal, nuk do ta harrojë kurrë.

Ai tregon se ka parë símptòma nga më të ndryshmet, nga njëri pacíent te tjetri, nga “ulérimat nga dhímbjet, te mungesa e frymëmarrjes apo kolléra që të mbýsnin”.edmond mara

Një vështirësi të jashtëzakonshme kishte dhe personeli, i cili sipas Marës, vraponte në vapë, me lloj lloj veshjesh, në pérpjékje për t’ju gjetur pùlsin pacíentëve edhe pse e kishin hùmbur ndjeshmërinë, pasi kishin veshur nga 2 -3 palë dòreza për t’u mbròjtur.

Teksa ju shpreh mirënjohjen mjékëve që i qëndruan pranë, këshilla e fundit e Edmondit, i cili përjétoi nga afër tmérrin e vírusit, është e thjeshtë: Ruajuni!

Ja statusi i plotë:

Miremengjes te gjitheve! Ne vazhdim te nje statusi me pare, meqenese ndàva me ju pròblemin tim shendetsor, me lejoni te vazhdoj njoftimin si me poshte. Dje, analiazat dolen negative, pra une jam faktikisht i pa inféktuar me Covid 19. Kjo nuk do te thote qe tashme jam njeri negativ 😜. Si rezultat une lashe spítalín dhe jam ne shtepi duke ndjékur fazen e dyte te sémundjés, pra lùftes me pàsojàt etj etj.Specialisti Edmond Mara: Modeli izraelit i bujqësisë, shembulli që ...

Tani me lejoni te shkruaj dy fjale per bashkeshoqeruesit e sémundjés sime. Une si natyre kam shume besim tek mjékesia dhe qe ne momentin e pare te njoftimint ju nénshtròva totalisht mendimit te mjékeve dhe shkénces. E vertete qe ndjéva fríke sepse mu duk nje míster dhe eshte, por edhe shume kùrajo pata nga profesionistet dhe ju sigurisht, Ne javen e pare, vùajta shume ne shtepi, me temperature te larte, dhímbje kudo, néveri per gjithcka, díarre, hùmbje ekuilibri etj etj derisa tamponi vertetoi qe isha pozitiv. Atehere, vendosa te drejtohem spítalit te specializuar, infétktívit ku edhe u trajtova menjehere mire.

Me besoni, qe personeli atje, qe lùfton dhe i sherben pacíenteve jane te jashtezakonshem dhe shume prej tyre dhe héronj. Ata jane tamam ne front te pare, pérballén me lloj lloj formash te sémundjés. Kam pare atje siptoma e cfaqje te sémundjés ne forma nga me te cuditshmet, ulerima nga dhímbjet, mùngesa e frymemarrjes e tmerrshme, kollera qe te mbýsnin, kòllera qe nuk mbaronin sékrécione, sinfoni kòllerash etj etj pa folur per reanímacionin qe se pashe. Personeli vraponte, ne vape, me lloj lloj veshjesh, duhej gjetur pulsi edhe pse te shkrétet kishin hùmbur ndjeshmerin me nga 2 -3 pale doréza.

Kush jane keta? Njerez e profesioniste te thjeshte e perkushtushtuar, pa shoë mediatik, pa shume fjale per ju por shume fjale te mira per ne pacíentet pavaresisht nga e kush ishim. Bravo Doktoreshe Najada Como, dite nate ne pune, bravo doktoret e tjere, Kalo, Mira etj etj qe nuk jua mesova dot emrat. Bravo infermieret te reja, te rinj e te vjeter, si Rovi, Mandi, Anxhela, Enxhi etj etj qe te me falin se nuk ua mbaj mend emrat. Bravo sanitaret, bravo personeli tjeter mbeshtetes etj etj.

Po shkruaj gjate e i permend se dua te jem mirenjohes e ndoshta do lídhem ndonje dite me ndonje media qe te pasqyrojne realitetin dhe jo komercíalizmat dhe lajmet “fake” qe démtojne totalisht imazhin, por jo vetem. Duke perdorur lajme jo te verteta, konspíracíone idíotesh pa shkolle dhe njohuri, ju media fiton leke e dime, por démtoni jete njerezish. Kujdes, jane me qindra miq e shoke te mi edhe pse te shkolluar mire vene ne dýshim sémundjén, pàsojat dhe démin qe vazhdon te shkàktoje, bejne njerezit te vùajne pse, per pese leke me shume qe po ju them nuk jane te písta por te qélbéta.

Me falni se e zgjata shume por e ndjíva per detyre te ndaj me ju ekspíriencen time qe fatmiresisht tashme rezultoi me sukses e une jam jashte, por me merakun per ju duke ju sugjeruar: – Ju lutem ruajuni, ruajuni ruajuni!Rrëfimi dirithërues/ Ajo që pashë si pacient i infektivit i sëmurë ...

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!