Së fundmi një peticion po qarkullon online, duke i kërkuar Apple të vendosë kufirin mes Kosovës dhe Serbisë në hartën e saj.

Linja që shenjon kufirin mes Kosovës dhe Serbisë në hartën e ‘Apple’ është e ndryshme nga ajo e kufijve të tjerë, duke e treguar Kosovën si pjesë të territorit serb.

Peticioni që kërkon vendosjen e Kosovës në hartë ka mbledhur rreth 11,000 firma që në ditën e parë. Këtë peticion e shpërndau edhe Dua Lipa në Instastoryn e saj duke treguar si gjithmonë që nuk i harron rrënjët e saj sado lart të fluturojë, raporton IcionStyle.

Madje për këtë veprim, Dua pati një përplasje me këngëtaren serbe Jelena Karleusa. (Lexo këtu)

Çështja e Kosovës në hartë nuk është lënë me kaq nga këngëtarja shqiptare.

Në llogarinë e saj në Instagram, Dua ka ndarë në Instagram flamurin autokton të vendit, i cili tërboi Serbët pasi u ngrit në mes të Beogradit në 14 tetor 2014, në ndeshjen mes Serbisë dhe Shqipërisë.Dua Lipa një patriote e vërtetë, publikon flamurin “Autochthonous ...

Krahas fotos, ajo ka shkruar edhe shpjegimin e fjalës “autokton” duke na e bërë zemrën mal!

mbiemër au • toch • tho • nous

(e një banori të një vendi) autokton e jo i zbritur nga migrantët ose kolonistët.Autochthonous", është një vepër e Ballistit (FOTO LAJM) - Sport ...

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!