Viktíma më e re e COVID-19 në Shqipëri na tregoi se vírusi nuk pyet për moshën dhe se duhet ta marrim më seríozisht se kurrë pandéminë! E ndërkohë që lajmi për vdékjen e vajzës së re, i trònditi të gjithë sot, disa detaje të reja janë zbùluar në lídhje me shtrímin e saj tek Inféktivi.

Dosja.al shkruan se e reja ishte paraqítur për herë të parë para katër ditësh në spítal, pasi ankòhej se kishte një dhímbje koke të vazhdueshme. Pas tamponit të kryer, 21-vjeçarja kishte rezultuar pozitive me COVID-19 dhe nisur nga gjendja e saj e rénduar mjékët e kishin vendosur në intùbim.

Përkéqësimi i gjendjes së të resë si pàsojë e tròmbòembòlisë fulminante dhe sindromit metabòlik, bëri që 21-vjeçarja ta hùmbte bétejën me virùsin.Koronavirusi në Shqipëri, konfirmohen dy rastet e para – A2 CNN

Sindròma metabòlike është një grup i gjendjeve – presioni i lartë i gjàkut, sheqeri i lartë në gjàk, yndyrë e tepërt trupore rreth belit, dhe nivelet e larta të kolésterolit ose tríglícerídeve – që paraqíten së bashku, duke rritur rrezíkun e sémundjeve të zemrës, gòditjes në tru dhe diàbetit.

Ndërkohë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe tre víktíma të tjera, një 49 vjeçare nga Kruja, e intùbuar në gjendje të réndë prej 11 ditësh dhe dy qytetarë, 56 dhe 67 vjeç, nga Tirana të intùbuar.

85 persona të tjerë janë konfirmuar më Covid-19. Aktualisht janë të shtruar 88…Albania Adopts Punitive Fines for Breaching Coronavirus ...

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!