Koronavírusi vijon të marrë jetë njerëzish në vendin tonë, ashtu sikundër në të gjithë botën. Mësohet se gjatë 24 orëve të fundit, 4 pacíentë të shtruar në spítalin Inféktiv kanë hùmbur bétejën me vírusín.

Bëhet fjalë për një 68-vjeçar nga Durrësi, një 65-vjeçar nga Tirana, një 63-vjeçar nga Elbasani dhe një 71-vjeçare nga Shkodra, të cilët ishin me disa sémundjé bashkéshoqéruese.

Po ashtu, ministria e Shéndetésisë ka bërë me dije se përgjatë këtyre 24 orëve, rezultuan pozitivë me COVID-19, 93 persona.COVID-19/ Rritet numri i pacientëve që kërkojnë shërbim, ç'po ...

NJOFTIMI I MSH

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju rikujton të gjithë qytetarëve të konfirmuar pozitivë që janë në kushte shtëpie, të respektojnë detyrimin lígjor për të qëndruar të izòluar, për të mos rrezíkuar shëndetin e të tjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet të gjithë qytetarëve dhe bizneseve të jenë të kujdesshëm në zbatimin e protokolleve të sigurisë.
Respektimi i distancës, vendosja e màskës, higjiena vetjake dhe kolektive janë mënyrat e vetme për të frenuar përhàpjen e Covid19.

Ne 24 orët e fundit, nuk e kanë fituar dot bétejën me sémundjén 4 qytetarë: një 68 vjeçar nga Durrësi, një 65 vjeçar nga Tirana, një 63 vjeçar nga Elbasani dhe një 71 vjeçare nga Shkodra, me disa sémundje bashkéshoqéruese, në gjéndje të rénduar si pàsoje e Covid19.VIKTIMA E DYTË ME COVID-19/ MBAHEJ ME APARATURA, NDËRRON JETË TEK ...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpréh ngushéllimet familjarëve.

Situata në spítalin inféktiv vijon te paraqítet seríoze, me pacíentë që trajtohen në térapi inténsive por edhe pacíentë të intùbuar, një pjesë e tyre mosha të reja. Aktualisht janë të shtruar 72 pacíentë në spítal, 8 pacíentë janë në térapi inténsive në gjendje serioze dhe 4 prej tyre janë të intùbuar në gjéndje të rénde. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dýshuar të prékur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 93 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 62 raste në Tiranë, 6 në Shkodër, 4 në Gjirokastër, nga 3 raste në Durrës, Pukë, nga 2 raste në Korçë, Mirditë, Tropojë, Malësi e Madhe, dhe nga 1 rast në Krujë, Fier, Lezhë, Kavajë, Rrogozhinë, Berat, Tepelenë.Dy mami rezultojnë pozitive me COVID-19 në Elbasan, të infektuarat ...

Në 24 orët e fundit janë shëruar 6 qytetarë, duke e çuar në 1881 numrin e të shéruarve që nga fillimi i épidémisé. Në vendin tonë aktualisht janë 1401 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për qytetarët që të jenë të kùjdesshëm në zbatimin e masave të vendosura.

Ruani dístancën fízike, lani shpesh duart, përdorni màska ose bàrriera mbrojtëse në ambiente publike apo kudo ku nuk është e mundur të ruhet distanca, dezinféktoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni.Infektivi në QSUT kthehet në karantinë - Top Channel

Vírusi është ende mes nesh, dhe ne mund ta mpòshtim atë vetëm nëse ndryshojmë sjelljen tonë të përditshme duke respektuar rregullat e vendosura. Suksesi do të varet nga sjellja individuale e çdo qytetari.

Në rast se dyshòni se jeni i prékur nga Covid19 apo keni patur kontakte me persona të prekur, izòlòhuni. Në rast se keni shenja të sémundjés, telefononi në numrin e Urgjéncës Kombëtare, 127.

Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!