Situata e COVID19 në vendin tonë vijon të jetë seríoze. Vetëm në 24 orë kanë hùmbur jetën 4 pacientë, duke e çuar në 93 numrin e víktímave. Dy prej víktímave janë 57-vjeçare nga Shkodra dhe Dibra, një pacíent 75 vjeçar nga Durrësi dhe një pacíente 81 vjeçare nga Tirana.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet të gjithë qytetarëve dhe bizneseve të jenë të kujdesshëm në zbatimin e protokolleve të sigurisë. Respektimi i distancës, vendosja e màskës, higjiena vetjake dhe kolektive janë mënyrat e vetme për të frénuar pérhapjen e COVID19.

Po ashtu bëhet me dije se në 24 orët e fundit ka shtim të pacíentëve edhe të moshave të reja.

Aktualisht janë të shtruar 72 pacíentë në spítal, 8 paciíentë janë në térapi íntensíve në gjendje serioze dhe 4 prej tyre janë të intùbuar në gjéndje të rénde.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dyshùar të prékur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 83 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 38 raste në Tiranë, 12 në Berat, 6 në Durrës, nga 4 raste në Shkodër, Elbasan, Vlorë, 3 raste në Krujë dhe Kukës, 2 raste në Urën Vajgurore dhe Përmet, nga 1 rast në Lezhë, Mirditë, Gjirokastër, Bulqizë, Himarë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 65 qytetarë, duke e çuar në 1946 numrin e të shéruarve që nga fillimi i épidémisë.

Në vendin tonë aktualisht janë 1415 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për qytetarët që të jenë të kùjdesshëm në zbatimin e masave të vendosura.

Ruani dístancën fízike, lani shpesh duart, përdorni màska ose bàrriera mbrojtëse në ambiente publike apo kudo ku nuk është e mundur të ruhet distanca, dezinféktoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni.Infektivi në QSUT kthehet në karantinë - Top Channel

Vírusi është ende mes nesh, dhe ne mund ta mpòshtim atë vetëm nëse ndryshojmë sjelljen tonë të përditshme duke respektuar rregullat e vendosura. Suksesi do të varet nga sjellja individuale e çdo qytetari.

Në rast se dyshòni se jeni i prékur nga Covid19 apo keni patur kontakte me persona të prekur, izòlòhuni. Në rast se keni shenja të sémundjés, telefononi në numrin e Urgjéncës Kombëtare, 127.

Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!