Ballina Aktualitet Covid-19, Shifra të larta rastesh sërish, ja sa qytetarë dolën pozitivë

Covid-19, Shifra të larta rastesh sërish, ja sa qytetarë dolën pozitivë

Kemi 2 hùmbje jete në 24 orët e fundit nga covid-19. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se një 81 vjeçar nga Shkodra dhe një 63 vjeçar nga Elbasani, të shtruar prej disa ditësh në spítalin inféktiv në gjéndje të rénduar, nuk kanë mundur të mbijétojnë, me gjithë përpjékjet e stafit mjékésor.

Po ashtu 90 raste të reja janë konfirmuar shifër e regjistruar kjo për herë të dytë në vend dhe më e larta ndonjëherë.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 36 raste në Tiranë, 15 në Durrës, 11 në Vlorë, nga 8 raste në Kukës, Krujë, 4 në Kurbin, 3 në Elbasan, 2 në Lushnje, nga 1 rast në Lezhë, Kamëz, Dibër.Shënohet rekord infektimesh nga covid-19 në Shqipëri, 48 raste të ...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i rikujton bizneset se duhet të respektojnë me rigorozitet protokollet për të ruajtur shëndetin e punonjësve dhe qytetarëve. Mbàjtja e màskës e detyrueshme në ambientet e mbýllura.

Dr. Flutura Beqo nga Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dha detajet:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon rreth situatës së COVID 19 në Shqipëri, në 24 orët e fundit.

Sítuata në spítalin inféktiv paraqítet serioze, me pacíentë që trajtohen në térapi inténsive por edhe pacíentë të intùbuar, një pjesë e tyre mosha të reja.Shqipëri: Rritet numri i të prekurve me COVID-19

Aktualisht janë të shtrùar 81 pacíentë në spítal, 11 pacíentë janë në térapi inténsive në gjéndje sérioze dhe 5 prej tyre janë të intùbuar në gjéndje të rénde.

Fatkéqësisht dy qytetarë nuk e kanë fituar dot bétejën me sémundjen në spítalin inféktiv. Një 81 vjeçar nga Shkodra dhe një 63 vjeçar nga Elbasani, të shtrùar prej disa ditësh në spítalin inféktiv në gjéndje të rénduar, nuk kanë mundur të mbijétojnë, me gjithë përpjékjet e stafit mjékësor. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpréh ngushéllimet familjarëve.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 420 testime për të dýshuar të prékur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 90 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 36 raste në Tiranë, 15 në Durrës, 11 në Vlorë, nga 8 raste në Kukës, Krujë, 4 në Kurbin, 3 në Elbasan, 2 në Lushnje, nga 1 rast në Lezhë, Kamëz, Dibër.69 raste të reja me koronavirus, zgjerohet harta e qyteteve të ...

Në 24 orët e fundit janë shéruar 43 qytetarë, duke e çùar në 1875 numrin e të shéruarve që nga fillimi i épidémisé.

Në vendin tonë aktualisht janë 1318 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thírrje edhe njëherë bizneseve, institucioneve, të zbatojnë me korréktësi protokollet e sigurisë në punë, të miratuara nga autoritetet shëndetësore.COVID-19/ PM Rama: Doctors provided with essential medical devices ...

Kur është e mundur të lejojnë punonjësit të punojnë nga shtëpia për të minimizuar kontaktin mes tyre dhe përhàpjen e inféksionit.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura.

Ruani distancën fizike, lani shpesh duart, përdorni màska ose bàrriera mbrojtëse në ambiente publike apo kudo ku nuk është e mundur të ruhet distanca, dezinféktoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni.Infektivi në QSUT kthehet në karantinë - Top Channel

Vírusi është ende mes nesh, dhe ne mund ta mpòshtim atë vetëm nëse ndryshojmë sjelljen tonë të përditshme duke respektuar rregullat e vendosura. Suksesi do të varet nga sjellja individuale e çdo qytetari.

Në rast se dyshòni se jeni i prékur nga Covid19 apo keni patur kontakte me persona të prekur, izòlòhuni. Në rast se keni shenja të sémundjés, telefononi në numrin e Urgjéncës Kombëtare, 127.

Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Edhe pse u tërhoq nga ekrani, Xhemi Shehu do rikthehet sërish dhe gjejeni pak se ku! (VIDEO)

Moderatori dhe aktori i njohur, Salsano Rrapi, ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin ‘Goca dhe Gra’. Salsano Rrapi nuk i ka shpëtuar ‘pyetjes...

Çméndet Monika, i kërkon Donaldit puthje në buzë! (VIDEO)

Sot në “Big Brother VIP” ka qenë dita e dënímeve dhe Donaldi është dénuar t’i përgjigjet çdo gjëje “Po”. Pjesë nga biseda: Monika: Unë dua të...

Iliri sheh gruan në ëndërr dhe shpreh dëshirën e pazakontë (VIDEO)

liri ka rrëfyer ëndrrën e tij me Emanuelën dhe planet për tu bërë me fëmijë të dytë. Gjatë një bisede me Einxhelin, u shpreh se...

Konkurrenti i PërPuthen shòkon me deklaratën e tij: Ne nga Dukagjini nuk i përmendim gratë! (VIDEO)

Eduard Kuçi është rikthyer përsëri në “Për’Puthen” dhe sot ishte takimi i tij i parë me Ana Lleshin. Ana e pyeti se përse ka vetëm...

A e pëlqen Fjoralba, DJ DAGZ si të dashurin e shoqes së saj të ngushtë Einxhel? Ja reagimi i saj!

Një nga lidhjet e krijuara brenda shtëpisë së “Big Brother VIP Albania” ka qenë ajo mes Einxhel dhe Dj Dagz. Teksa Dagz ka dalë tashmë...
error: Alert: Content is protected !!