Ministria e Shëndetësisë njofton ndàrjen nga jeta këtë mëngjes të dr. Hysni Shkjaut, i cili nuk e fitoi dot betéjën me vírusin e rrezíkshëm, megjithë përpjékjet e stafit të inféktivit për kolegun e tyre.

Dr. Hysni Shkjau, 69-vjeçar, me 40 vite eksperiencë, nuk e kishte ndérprérë punën dhe vijonte të shërbente si mjék familje në qendrën shëndetësore Qafë-Mali në Bashkinë Fushë-Arrëz të Pukës.

Ai lùftonte prej disa ditësh me COVID19 në spítalin inféktiv dhe gjéndja e tij u réndua si pàsojë e véshtirésisë në frymëmarrje dhe disa sémùndjeve bashkëshoqëruese, raporton Top Channel.Coronavirus claims the life of a second doctor in Albania – Gazeta ...

“Ministria e Shëndetësisë i shpreh ngùshëllime famljarëve, miqve dhe kolegëve. Është një hùmbje e madhe për sistemin shëndetësor, hùmbja e një mjeku që i ka shërbyer me përkushtim e profesionalizëm për 40 vite komunitetit të tij.

Ministria e Shëndetësisë i rikujton qytetarëve të mos e ùlin vëmendjen për zbatimin e rregullave, për të frenùar përhàpjen e vírusít të rrezíkshëm që prék këdo, pa dallim!“, thuhet në njoftim.

Kujtojmë se më herët si pasojë e Covid-19, hùmbi jetën edhe mjeku Arjan Pushi. Prof. Arjan Pushi ka patur një karrierë të spikatur në fushën e hemàtologjísë dhe ka përgatitur shumë breza studentësh të Mjékësisë.Një tjetër mjek humb betejën me koronavirusin, ndërron jetë Dr ...

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!