3 víktíma në vendin tonë janë konfírmuar nga covid-19, mes tyre dhe mjeku Hysni Shkjau në 24 orët e fundit.

Ndërkohë janë bërë 459 testime , nga ku 71 rezultuan pozitivë: 24 raste në Tiranë, 8 në Elbasan, 6 në Durrës, nga 5 raste në Krujë, Kukës, Lezhë, 4 në Kurbin, 3 në Vlorë, nga 2 raste në Korçë, Shkodër, Përmet, dhe nga 1 rast në Delvinë, Vau Dejës, Bulqizë, Kamëz, Fier.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 45 qytetarë, duke e çuar në 1702 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epídemísë.

Në vendin tonë aktualisht janë 1183 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.Ulen rastet e reja të infeksionit/ Regjistrohet i prekuri i parë ...

Dr. Eugena Tomini nga Instituti i Shëndetit Publik dha detajet:

Trendi i shtuar i rasteve të konfirmuara me Covid19 ka vijuar dhe gjatë javës që lamë pas, por njëkohësisht epídemía ka paraqítur një numër më të lartë të rasteve që janë hospítalízuar dhe të rasteve që kanë hùmbur jetën.

Është vënë re një numër më i lartë i testimeve por përqíndja e pozítívitetit është refléktuar me një nivel qëndrueshmërie pothuaj të njëjtë gjatë gjithë javës. Prézenca e rasteve me COVID19 është e lídhur në mënyrë të drejtpërdrejtë me vetëndërgjegjësimin dhe zbatimin në mënyrë rigoroze të protokolleve hígjíeno sanitare të sigurisë.

Në 24 orët e fundit 3 qytetarë nuk e kanë fituar dot bétéjën me vírusín e rrezíkshëm, mes tyre një mjek 69-vjeçar nga Puka, i cili lùftonte prej disa ditësh me sémundjen në spítalín inféktiv. Dhe dy qytetarë, një 63 vjeçar nga Lezha dhe një 65 vjeçare nga Tirana, megjithë përpjékjét e mjékëve, nuk kanë mundur të mbíjetojnë. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushéllímet familjarëve të të ndjérëve.Vijon të ketë shtrime në spítalin inféktiv ku aktualisht janë 78 pacíentë në spítal, prej të cilëve 9 në gjendje seríoze në térapinë inténsive, 2 prej tyre të intùbuar në gjendje të rénde.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 459 testime për të dýshuar të prékur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 71 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 24 raste në Tiranë, 8 në Elbasan, 6 në Durrës, nga 5 raste në Krujë, Kukës, Lezhë, 4 në Kurbin, 3 në Vlorë, nga 2 raste në Korçë, Shkodër, Përmet, dhe nga 1 rast në Delvinë, Vau Dejës, Bulqizë, Kamëz, Fier.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 45 qytetarë, duke e çuar në 1702 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epídemísë.

Në vendin tonë aktualisht janë 1183 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thírrje edhe njëherë bizneseve, institucioneve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë, të miratuara nga autoritetet shëndetësore.

Kur është e mundur të lejojnë punonjësit të punojnë nga shtëpia për të minimizuar kontaktin mes tyre dhe përhàpjen e inféksionit.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura.Infektivi në QSUT kthehet në karantinë - Top Channel

Ruani distancën fizike, lani shpesh duart, përdorni màska ose bàrriera mbrojtëse në ambiente publike apo kudo ku nuk është e mundur të ruhet distanca, dezinféktoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni.

Vírusi është ende mes nesh, dhe ne mund ta mpòshtim atë vetëm nëse ndryshojmë sjelljen tonë të përditshme duke respektuar rregullat e vendosura. Suksesi do të varet nga sjellja individuale e çdo qytetari.

Në rast se dyshòni se jeni i prékur nga Covid19 apo keni patur kontakte me persona të prekur, izòlòhuni. Në rast se keni shenja të sémundjés, telefononi në numrin e Urgjéncës Kombëtare, 127.

Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!