Ministria e Shëndetësisë raporton se situata në Spítalin Inféktiv vazhdon të jetë shumë serioze, ku gjatë 24 orëve të fundit kanë hùmbùr jetën edhe dy pacíentë, duke e çùar në 97 numrin total të víktímave.

Gjithashtu, në 24 orët e fundit janë kryer 451 testime, prej ku janë konfirmuar 96 raste pozitive. Sipas MSH, vijon të ketë shtríme të reja tek Inféktívi, ku aktualísht janë të shtruar 90 pacíentë, 10 pacíentë janë në térapi inténsive dhe 5 prej tyre janë të intùbuar në gjéndje të réndë.

Deklarata e plotë e Dr. Rovena Daja nga Instituti i Shëndetit Publik:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon për situatën epídemíologjíke në vend ku vijon të ketë raste të reja por edhe shtríme të reja në spítal apo pacíentë që kanë nevojë për térapi inténsive.

I drejtohemi çdo qytetari, të vendosë màskën në ambientet e mbýllura dhe kudo ku nuk ruhet distanca, edhe në ambiente të hapura, të tregoni kujdes me masat e higjienës dhe të ruani distancën fizike nga të tjerët, nëse nuk janë familjarët tuaj.

Në 24 orët e fundit, nuk e kanë fituar dot bétejën me sémundjen 2 qytetare: Një 64-vjeçare nga Shkodra dhe një paciente 63-vjeçare nga Elbasani, me gjithë përpjékjét e stafit mjékësor nuk ka mundur të mbíjetojë. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushéllimet familjarëve.

Vijon të ketë shtríme të reja në spítalin inféktiv dhe situata paraqítet shumë seríoze. Aktualisht janë të shtruar 90 pacíentë në spítal, 10 pacíentë janë në terapi inténsivé dhe 5 prej tyre janë të intùbuar në gjéndje të réndë. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 451 testime për të dyshùar të prékur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 96 raste pozitive.35 nga 65 të prekurit me koronavirus të shtruar tek Infektivi ...

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 51 raste në Tiranë, 6 në Shkodër, 5 në Durrës, nga 4 raste në Elbasan, Pogradec, nga 3 raste në Krujë, Kukës, nga 2 raste në Fier, Lezhë, Kavajë, Kamëz, Dibër, dhe nga 1 rast në Kurbin, Korçë, Devoll, Has, Lushnje, Mat, Përmet, Sarandë, Prrenjas, Bulqizë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 48 qytetarë, duke e çuar në 2062 numrin e të shéruarve që nga fillimi i épidémisë. Në vendin tonë aktualisht janë 1508 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për qytetarët që të jenë të kùjdesshëm në zbatimin e masave të vendosura.

Ruani dístancën fízike, lani shpesh duart, përdorni màska ose bàrriera mbrojtëse në ambiente publike apo kudo ku nuk është e mundur të ruhet distanca, dezinféktoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni.Infektivi në QSUT kthehet në karantinë - Top Channel

Vírusi është ende mes nesh, dhe ne mund ta mpòshtim atë vetëm nëse ndryshojmë sjelljen tonë të përditshme duke respektuar rregullat e vendosura. Suksesi do të varet nga sjellja individuale e çdo qytetari.

Në rast se dyshòni se jeni i prékur nga Covid19 apo keni patur kontakte me persona të prekur, izòlòhuni. Në rast se keni shenja të sémundjés, telefononi në numrin e Urgjéncës Kombëtare, 127.

Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!