Tjetër shifër rékord është shënuar sot në vend, me të prékurit nga COVID 19. Sipas shifrave zyrtare të publikuara sot nga MSH nga 362 testime të kryera kanë rezultuar pozitiv 90 persona.

Po sipas shifrave zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë, 3 pacíentë të prékur nga COVID 19, kanë ndërruar jetë në spítalin Inféktiv në 24 orët e fundit. Një 57 vjeçar nga Shkodra, një 65 vjeçar nga Tirana dhe një 76 vjeçar nga Durrësi, me disa sémundje bashkëshoqéruese kanë hùmbur jetën në spítalin inféktiv.

Njoftimi i plote:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet me një thírrje ndërgjegjjes indivíduale të secilit prej jush: Tregoni kujdes me respektimin e rregullave sepse shkùjdesja e véréjtur favorizon përhapjén e vírusit, i cili po prék çdo moshë, pa dallim.I infektuar me COVID, ish-mjeku i hematologjisë i intubuar te ...

Përdoreni màskën kudo në ambíentet e mbyllura, kur hyni në supermarket, në dyqane, në zyrë dhe në çdo ambient publik ku nuk mund të ruani distancën.

Ju informojmë për situatën epídemíologjíke në vend ku vijon të ketë një trend në rritje të të prékurve me Covid19.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 362 testime për të dyshùar të prekùr me Covid19, nga të cilat janë konfirmuar 90 raste pozitive.Ishte në terapi intensive te Infektivi, 65-vjeçari ndërron jetë ...

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 35 raste në Tiranë, 12 në Krujë, 10 në Kurbin, 8 në Vlorë, 6 në Shkodër, 4 në Përmet, 3 në Pogradec, nga 2 raste në Kukës, Lezhë, Kavajë, Lushnje, nga 1 rast në Kolonjë, Vau i Dejës, Kamëz, Durrës,

Situata në spítalin inféktiv vijon të paraqítet me raste të shtuara ku aktualisht po trajtohen 80 pacíentë, 8 prej tyre janë në térapi inténsivé, ndërsa 1 është i intubuar. Ndërsa po merr trajtim spítalor edhe një fëmijë dy muajsh, i prékur nga Covid19 nën kujdes nga stafi i pedíatrisë inféktive, në gjendje të stabilizuar bashkë me nënën.

Fatkéqësisht 3 qytetarë kanë hùmbur betéjën me Covid19 gjatë 24 orëve të fundit. Një 57 vjeçar nga Shkodra, një 65 vjeçar nga Tirana dhe një 76 vjeçar nga Durrësi, me disa sémundje bashkëshoqëruese kanë hùmbur jetën në spítalin inféktiv, pavarësisht përpjékjeve të stafit mjekësor. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushéllimet familjarëve të të ndjérëve.Infektivi në QSUT kthehet në karantinë - Top Channel

Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shéruar 33 qytetarë, duke e çùar në 1592 numrin e të shéruarve që nga fillimi i epidémisë.

Në vendin tonë aktualisht janë 1088 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje edhe njëherë bizneseve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë: të dezinféktojnë ambientet, të kryejnë ajrosjen rregullisht, të përdoren maàskat apo bàrriérat mbrojtëse në çdo subjekt shërbimi për qytetarët, siç e përcaktojnë protokollet e autoriteteve shëndetësore.Koronavirusi, Infektivi shton masat – RTSH-Radio Televizioni Shqiptar

Çdo shkélje do të konsiderohet me rrézik për shëndetin e qytetarëve dhe si e tillë do të ndéshkohet sipas ligjeve në fuqi.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apélon për vetëndérgjégjésim nga qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura: Kur dilni, qëndroni në distancë fizike prej të paktën 1.5 metër, lani shpesh duart, përdorni màska ose barriéra mbrojtese, dezinféktoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni.

Në rast se dýshoni se jeni i prékur nga Covid19 apo keni patur kontakte me persona të prékur, izòlòhuni. Në rast se keni shénja të sémundjés, telefononi në numrin e Urgjéncës Kombëtare, 127.

Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 të vendosur në dispozicion nga Ministria e Shëndetësisë për këshillim psíkologjík apo çdo informacion për Covid19.

 

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!