3 pacíentë të tjerë hùmbën jetën nga covid-19 në vendin tonë duke e çùar në 104 numrin e përgjithshëm të víktímave. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se janë konfirmuar 99 raste të reja në 24 orët e fundit.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 40 raste në Tiranë, nga 6 raste në Fier, Kavajë, nga 5 raste Dibër, Mirditë, nga 4 raste Krujë, Devoll, nga 3 raste Vlorë, Sarandë, Malësi e Madhe, nga 2 raste Durrës, Kurbin, Korçë, Elbasan, Lezhë, Has, Lushnje, Prrenjas, nga 1 rast në Kukës, Berat, Pogradec, Roskovec.

Dr. Marjeta Dervishi nga Instituti i Shëndetit Publik dha detajet:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon për situatën epídemíologjíke të 24 orëve të fundit në vendin tonë, duke ju kujtuar që në fillim të këtij komunikimi detyrimin për vendosjen e màskës në ambíentet e mbýllura për çdo qytetar, me qëllím frenímin e përhàpjes së Covid19.

Situata paraqitet serioze në spítalin inféktiv, ku në 24 orët e fundit ka hùmbur jetën një 44 vjeçare nga Tirana, prej 10 ditësh e intùbuar dhe pa sëmùndje bashkëshoqërùese, perveç obézítetit.

Nuk e kanë fítuar bétejën edhe dy qytetarë, një 64 vjeçar nga Tirana dhe një 65 vjeçare nga Vlora me sémundje bashkëshoqéruese. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpréh ngushéllimet familjarëve të të ndjérëve.

Në 24 orët e fundit është shtuar numri i pacíentëve që kanë nevojë për trajtim spítalor. Me hapjen e Covid2, aktualisht në dy spítalet Covid, në spítalin Inféktiv dhe spítalin “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 102 pacíentë, 11 pacíentë janë në térapi inténsive dhe 3 prej tyre janë të intùbuar.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 425 testime për të dyshùar të prekùr me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 99 raste pozitive.Infektivi në QSUT kthehet në karantinë - Top Channel

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 40 raste në Tiranë, nga 6 raste në Fier, Kavajë, nga 5 raste Dibër, Mirditë, nga 4 raste Krujë, Devoll, nga 3 raste Vlorë, Sarandë, Malësi e Madhe, nga 2 raste Durrës, Kurbin, Korçë, Elbasan, Lezhë, Has, Lushnje, Prrenjas, nga 1 rast në Kukës, Berat, Pogradec, Roskovec.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 46 qytetarë, duke e çùar në 2137 numrin e të shërùarve që nga fillimi i epídemísë. Në vendin tonë aktualisht janë 1610 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thírrje edhe njëherë bizneseve, instítucíoneve, të zbàtojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë, të miratuara nga autoritetet shëndetësore. Kurdo kur është e mundur, rekomandohet puna nga shtëpia.I infektuar me COVID, ish-mjeku i hematologjisë i intubuar te ...

Rikujtojmë qytetarët se:

Vendosja e màskës në ambientet e mbýllura është e detýrueshme.
Çdo bàrrierë mbrojtëse, e bërë edhe në kushte shtëpie, ndihmon në kufízimin e përhàpjes së inféksionit.

Màska prej tekstili duhet të mbùlojë plotësisht hundën dhe gojën gjatë gjithë kohës.
Moszbatimi i kësaj mase është e dënueshme sipas aktit normativ, me masë administrative në shumën 2 mijë lekë të reja për çdo qytetar.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për qytetarët që të jenë të kùjdesshëm në zbatimin e masave të vendosura.

Ruani dístancën fízike, lani shpesh duart, përdorni màska ose bàrriera mbrojtëse në ambiente publike apo kudo ku nuk është e mundur të ruhet distanca, dezinféktoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni.Infektivi në QSUT kthehet në karantinë - Top Channel

Vírusi është ende mes nesh, dhe ne mund ta mpòshtim atë vetëm nëse ndryshojmë sjelljen tonë të përditshme duke respektuar rregullat e vendosura. Suksesi do të varet nga sjellja individuale e çdo qytetari.

Në rast se dyshòni se jeni i prékur nga Covid19 apo keni patur kontakte me persona të prekur, izòlòhuni. Në rast se keni shenja të sémundjés, telefononi në numrin e Urgjéncës Kombëtare, 127.

Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!