Gjatë një komunikate të përditshme për shtyp, sa i takon situatës së Covid-19 në vend, Ministria e Shëndetësisë bëri me dijeni se gjatë 24 orëve të fundit një 69-vjeçare nga Shkodra ka hùmbùr jetën.

Në vend janë zhvilluar 331 testime, ku kanë rezultuar 82 raste të reja me Covid-19.

“Në 24 orët e fundit, nuk e ka fituar dot bétejën me sëmùndjen një 69-vjeçare nga Shkodra, e shtruar në gjéndje të réndë, megjithëse trajtimin dhe perpjékjet e médha të stafit mjékësor. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushéllimet familjarëve. Vijon të ketë shtríme të reja në të dy spítalet dhe situata paraqítet seríoze”.

“Aktualisht në dy spítalet COVID, në spítalin Inféktiv dhe spítalin “Shefqet Ndroqi” po tràjtohen 123 pacíentë, 17 në térapi inténsive dhe 1 pacíent është i intùbuar. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 331 testime për të dyshùar të prékur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 82 raste pozitive. Shpërndàrja gjeografike e rasteve është si vijon: 32 raste në Tiranë, nga 7 raste në Kavajë, Fier, 5 në Korçë, nga 4 raste Shkodër, Durrës, Elbasan, nga 3 raste në Krujë, Kurbin, nga 2 raste në Lezhë, Vlorë, Mirditë, Dibër, dhe nga 1 rast në Has, Lushnje, Mallakastër, Kukës, Ura Vajgurore”, u shpreh Dr. Rovena Daja nga Instituti i Shëndetit Publik.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!