Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë fatkéqësisht nuk e kanë fituar dot bétejën me sémùndjén në spítalín Covid2 “Shefqet Ndroqi” 6 qytetarë:

Një 49 vjeçar nga Shkodra, një 54 vjeçar nga Mirdita, një 58 vjeçar nga Tirana, pa sëmùndje të tjera. Si dhe një 56 vjeçar, një 68 vjeçar dhe një 76 vjeçare, nga Tirana, me sëmùndje bashkëshoqërùese.

Aktualisht në spítalin Inféktiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 114 pacíentë, 19 janë në térapi inténsive dhe 3 paciéntë janë të intùbuar.

Ndërkohë gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 500 téstime për të dyshùar të prékur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 117 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 63 raste në Tiranë, 10 në Durrës, 8 në Fier, nga 4 raste në Kukës, Has, nga 3 raste në Krujë, Lushnje, nga 2 raste në Korçë, Elbasan, Kavajë, Tepelenë, Divjakë, dhe nga 1 rast në Shkodër, Kurbin, Lezhë, Vlorë, Mirditë, Mallakastër, Përmet, Sarandë, Dibër, Himarë, Klos, Shijak.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shërùar 63 qytetarë, duke e çùar numrin e të shërùarve në 2745, që nga fillimi i epídemísë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thírrje qytetarëve të ndjékin sistemin e referimit: Telefononi në numrin unik të Urgjéncës Kombëtare 127 nëse keni shénja të sémundjes, dhe në linjën e gjelbër 0800 40 40 për informacion rreth Covid19 apo këshillim psikòlogjik

COVID-19 – Statistika (27 Korrik 2020)

Testime totale 39183

Raste pozitive 4880

Raste të shërùara 2745

Raste Aktive 1991

Hùmbje jete 144 (Qarku Tiranë 76, Shkodër 22, Durrës 19, Fier 6, Elbasan 5, Kukës 4, Vlorë 4, Korçë 3, Dibër 2, Lezhë 2, Berat 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 1082

Durrës 230

Shkodër 198

Vlorë 100

Lezhë 83

Fier 72

Korçë 67

Elbasan 48

Kukës 44

Berat 29

Gjirokastër 21

Dibër 17

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!