Në përditësimin e sotëm, ku u bënë me dije rastet e reja të inféktimeve në vend, ministria e Shëndetësisë konfirmoi se kanë hùmbur jetën edhe 2 pacíentë nga Covid 19, duke e cuar në 65 numrin e viktímave.

Po ashtu u vu re një rënie e rasteve të reja të inféktimeve. GjAtë 24 orërëve rezultuan pozitiv 45 persona, ndërkohë që dje ishin 69.

NJOFTIMI I PLOTE

Vijon të ketë shtrime të reja në spítal me símptoma të rënduara si pàsojë e Covid19, dhe raste të reja pozitive të identifikuara nga epídemíologët në terren.Fff

Fatkéqësisht, një 74 vjeçare nga Shkodra dhe një 82 vjeçare nga Tirana, me disa sémundje bashkëshoqëruese kanë hùmbur jetën në spítalin inféktiv si pasojë e insufuciencës respiratore progresive, pavaresisht trajtimit në terapi inténsive dhe përpjékjéve të stafit mjékësor. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushéllimet familjarëve të të ndjérave.

Aktualisht në spítalin inféktiv po trajtohen 71 pacíentë, 10 prej tyre janë në térapi intensive, ndërsa 2 janë të intùbuar në gjendje të rëndë.

Ndërkohë gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 276 testime për të dýshuar të prékur me Covid19, nga të cilat janë konfirmuar 45 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 21 raste në Tiranë, 10 në Shkodër, 4 në Elbasan, nga 3 raste Delvinë, Kurbin, nga 1 rast në Krujë, Kukës, Lezhë, Sarandë.

Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 57 qytetarë, duke e çuar në 1516 numrin e të shéruarve që nga fillimi i epid emisë.

Në vendin tonë aktualisht janë 999 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës.

Numri i rasteve të rritura në 2 javët e fundit e ka vendosur sistemin shëndetësor në gadishmëri të shtuar, por në të njejtën kohë është edhe një apel për të gjithë qytetarët për të qenë bashkëpunëtorë në këtë betejë.Manastirliu: Gjashtë pacientë të shëruar dolën dje nga Infektivi ...

Ju lutemi, respektuar rregullat, duke ruajtur distancën nga njëri tjetri, duke mbajtur maskat në ambientet e mbyllura ku nuk është e mundur të ruhet distanca, duke ruajtur higjienën personale, duke ruajtur veten dhe të tjetër në mënyrë që të kufízojmë sa më shumë që të jetë e mundur pérhapjen e Covid19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale edhe një herë ka një lutje për qytetarët dhe bizneset të tregojnë kujdes sepse vírusi është ende mes nesh.

Mos neglízhoni asnjë shenjë të sémundjes. Në rast se ju apo një i afërm i juaji keni shenja klinike të Covid19, telefononi në numrin e Urgjéncës Kombëtare, 127. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.Infektivi në QSUT kthehet në karantinë - Top Channel

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!