Théllohet bílanci i víktímave nga koronavírusi në vend, ku 3 pacíentë kanë hùmbur jetën përgjatë 24 oreve te fundit, ndërsa janë identifikuar 82 raste të reja.

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se një 63-vjeçare nga Tirana, një 65-vjeçar nga Tirana dhe një 60-vjeçar nga Elbasani, me disa sémundje bashkëshoqëruese kanë hùmbur jetën në spítalin Infektiv, pavaresisht trajtimit në terapi intensive dhe përpjekjeve të stafit mjekësor.

Aktualisht tek Infektivi janë të shtruar 78 pacientë, 9 prej tyre janë në terapi intensive, ndërsa 2 janë të intùbuar në gjendje të réndë.Shqipëri: Të ndalim me ҫdo kusht kërdinë nga COVID-19 | Ballkani ...

NJOFTIMI I MSH

Ju informojmë për situatën epidemiologjike të 24 orëve të fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet çdo qytetari, të tregojë kujdes të shtuar në çdo ambient, në ambientet e punës apo ku ofrohen shërbime, për të respektuar masat e higjienës, distancës fizike, shmàngien e kontakteve dhe apelon për vendosjen e màskës, kur nuk është e mundur të ruhet distanca.

Në 24 orët e fundit, fatkéqësisht, një 63 vjeçare nga Tirana, një 65 vjeçar nga Tirana dhe një 60 vjeçar nga Elbasani, me disa sémundje bashkëshoqëruese kanë hùmbur jetën në spítalin inféktiv, pavarësisht trajtimit në térapi inténsive dhe përpjékjéve të stafit mjékësor. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushéllimet familjarëve të të ndjérëve.

Pavarësisht të shëruarve, vijon të ketë shtrime të reja në spitalin inféktiv, ku aktualisht po trajtohen 78 pacíentë, 9 prej tyre janë në térapi intensive, ndërsa 2 janë të intùbuar në gjendje të réndë.

Ndërkohë gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 368 testime për të dýshuar të prékur me Covid19, nga të cilat janë konfirmuar 82 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 30 raste në Tiranë, nga 6 raste në Shkodër, Kavajë, Fushë-Arrëz, 5 në Vlorë, nga 4 raste në Krujë, Durrës, Lushnje, nga 2 raste në Fier, Kurbin, Korçë, Berat, Dibër, Vau i Dejës, dhe nga 1 rast përkatësisht në Elbasan, Lezhë, Has, Pukë dhe Rrogozhinë.

Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 43 qytetarë, duke e çuar në 1559 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Në vendin tonë aktualisht janë 1034 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës.NATO - News: Albania requests international assistance in their ...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje edhe njëherë bizneseve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë: të dezinféktojnë ambientet, të kryejnë ajrosjen rregullisht, të përdoren màskat apo bàrrierat mbrojtëse në çdo subjekt shërbimi për qytetarët, siç e përcaktojnë protokollet e autoriteteve shëndetësore.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale fton qytetarët të mos e ulin vigjilencën dhe të jenë të kujdesshëm në zbàtimin e màsave të vendosura:

Qëndroni në distancë fizike prej të paktën 1.5 metër, lani duart, përdorni patjetër màska ose bàrriera mbrojtëse kur nuk mund të ruhet distanca fizike, dezinféktoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni.

Mos neglizhoni asnjë shenjë të sémundjés. Në rast se ju apo një i afërm i juaji keni shenja klíníke të Covid19, telefononi në numrin e Urgjéncës Kombëtare, 127. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psíkològjik apo çdo informacion për Covid19.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!