Dy víktíma të tjera dhe 68 raste me covid-19, ky është bílanci për vendin tonë në 24 orët e fundit. Dy qytetare nuk e kanë fituar dot bétéjën me Covid19 në spítalin inféktiv, ku po tràjtoheshin në térapi inténsíve si pàsojë e símptòmave të rénda të shkàktuàra nga Covid19.

Pacíentet 58 dhe 59 vjeç nga Tirana, me disa sémundje bashkéshoqéruese, nuk mùndën të mbijétojnë me gjithë pérpjékjet e mjékëve dhe téràpinë e tràjtimit.

Aktualisht janë të shtrùar 83 pacíentë në spítal, 10 pacíentë janë në térapi inténsíve dhe 4 prej tyre janë të intùbuar në gjéndje të rénde.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 397 testime për të dýshùar të prékur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 68 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 24 raste në Tiranë, 9 në Krujë, 8 në Kukës, nga 5 raste në Vlorë, Berat, nga 3 raste në Elbasan, Lezhë, Kavajë, nga 2 raste në Shkodër, Kurbin, Korçë dhe nga 1 rast në Divjake dhe Lushnje.

Po ashtu kemi 47 të shéruar në 24 orët e fundit, ndërsa vijon të ketë shtríme të reja me símptoma të rénduàra si pàsojë e Covid19.

Genta Qirjako nga Instituti i Shëndetit Publik dha detajet:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon për situatën epídemíologjíke në vend në 24 orët e fundit.

Fatkéqësisht, dy qytetare nuk e kanë fituar dot bétéjën me Covid19 në spítalin inféktiv, ku po trajtòheshin në térapi inténsive si pàsojë e símptòmave të rénda të shkàktuàra nga Covid19.

Pacíentet 58 dhe 59 vjeç nga Tirana, me disa sémùndje bashkëshoqéruese, nuk mùndën të mbijétojnë me gjithë përpjékjet e mjékëve dhe térapinë e trajtimit. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushéllimet familjarëve të të ndjérave.197 të prekur me koronavirus në Shqipëri, dy pacientë të tjerë ...

Situata në spítalin inféktiv paraqítet sérioze, ku ka réndim të gjéndjes shéndetésore të pacíentëve në térapi inténsive dhe është rritur numri i paciéntëve të intùbuar.

Aktualisht janë të shtruar 83 pacíentë në spítal, 10 pacíentë janë në térapi inténsive dhe 4 prej tyre janë të intùbuar në gjéndje të rénde.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 397 testime për të dyshùar të prékur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 68 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 24 raste në Tiranë, 9 në Krujë, 8 në Kukës, nga 5 raste në Vlorë, Berat, nga 3 raste në Elbasan, Lezhë, Kavajë, nga 2 raste në Shkodër, Kurbin, Korçë dhe nga 1 rast në Divjake dhe Lushnje.VIDEO/ Një tjetër rast i dyshuar me koronavirus mbërrin me ...

Në 24 orët e fundit janë shéruar 47 qytetarë, duke e çùar në 1791 numrin e të shéruarve që nga fillimi i épidémisë.

Në vendin tonë aktualisht janë 1232 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thírrje edhe njëherë bizneseve, institucioneve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë, të miratuara nga autoritetet shëndetësore.

Kur është e mundur të lejojnë punonjësit të punojnë nga shtëpia për të minimizuar kontaktin mes tyre dhe përhàpjen e inféksionit.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura.Infektivi në QSUT kthehet në karantinë - Top Channel

Ruani distancën fizike, lani shpesh duart, përdorni màska ose bàrriera mbrojtëse në ambiente publike apo kudo ku nuk është e mundur të ruhet distanca, dezinféktoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni.

Vírusi është ende mes nesh, dhe ne mund ta mpòshtim atë vetëm nëse ndryshojmë sjelljen tonë të përditshme duke respektuar rregullat e vendosura. Suksesi do të varet nga sjellja individuale e çdo qytetari.

Në rast se dyshòni se jeni i prékur nga Covid19 apo keni patur kontakte me persona të prekur, izòlòhuni. Në rast se keni shenja të sémundjés, telefononi në numrin e Urgjéncës Kombëtare, 127.

Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!