Fatkéqésisht, nuk e kanë fituar dot bétejën me sémundjén në dy spítalet Covid, një 56 vjeçar dhe një 76 vjeçar nga Tirana me disa bashkéshoqéruese dhe një 90 vjeçar nga Elbasani.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushéllimet familjarëve. Aktualisht në spítalin Inféktiv dhe spítalin “Shefqet Ndroqi” po tràjtohen 115 pacíentë, 16 janë në térapi inténsive, 5 prej të cilëve pacíentë të intùbuar.

Në 24 orët e fundit, janë kryer 500 testime për të dyshùar të prékur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 79 raste pozitive.Shqipëri, rritet në 383 numri i rasteve me COVID-19

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 56 raste në Tiranë, nga 6 raste në Shkodër, Krujë, nga 3 raste Fier, Lushnje, nga 1 rast në Elbasan, Kavajë, Vlorë, Kamëz, Divjakë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 69 qytetarë, duke e çùar numrin e të shërùarve në 2952, që nga fillimi i epidémisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i rekòmandon çdo qytetari të tregojë kujdes për respektimin e rregullave: Rùani distancën nga të tjerët të paktën 1.5 metër; Mbàni màskë në ambíente të mbýllura dhe kudo ku nuk mund të ruani distancën. Ruani hígjienën personale dhe koléktive.

Nëse keni shenja të sëmùndjes izòlòhuni dhe telefononi në numrin e Urgjéncës Kombëtare 127 dhe në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psíkologjík apo çdo informacion për Covid19.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!