Ministria e Shëndetësisë iu bën thirrje qytetarëve të vënë detýrimisht màskën, pasi situata paraqítet e réndë në Spítalin Inféktiv, ku kanë ndérruar jetë 4 pacíentë, mes të cilëve edhe një 21-vjeçare.

Ndërkohë, gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 85 raste pozitive me koronavírus, si dhe ka pasur shtríme të reja në spítal.

Sipas MSH, aktualisht në spítal janë të shtrùar 88 pacíentë në spítal, 12 paciéntë janë në térapi inténsive dhe 4 prej tyre janë të intùbuar në gjéndje të réndë.

Deklarata e plotë e Mirela Cami nga Drejtore e Opératorit të Shërbimeve të Kujdésit Shëndetësor:

Ministria e Shëndetësisë ju informon mbi situatën epídemíologjíke në vendin tonë, duke ju drejtuar që në fillim të këtij komunikimi çdo qytetari me thírrjen për të vendosur detyrímisht màskën në ambíentet e mbyllura, për të ruajtur distancën në çdo ambient dhe për rëndësinë e higjienës vetjake dhe kolektive për frenimin e përhàpjes së Covid9.

Situata paraqítet e rénduar në spítalin inféktiv, ku janë shénuar 4 hùmbje jete në 24 orët e fundit. Mëngjesin e sotëm ka ndùrruar jetë një vajzë e re 21 vjeçare, e cila ndodhej në térapi inténsive e intùbuar, si pàsojë e simptòmave të rénda të Covid19. Gjéndja e saj u réndua në mënyrë të menjëhershme si pàsojë e tròmbòembòlisë fulmínante dhe pavarësisht përpjékjéve maksímale të stafit mjékësor, e reja që vùante nga síndromí metabòlik, nuk ka arritur të mbijetojë.Spitali infektiv

Gjatë 24 orëve të fundit e kanë hùmbur bétejën me sémundjén edhe një qytetare 49 vjeçare nga Kruja, e intùbuar në gjendje të réndë prej 11 ditësh dhe dy qytetarë, 56 dhe 67 vjeç, nga Tirana të intùbuar, të cilët nuk e kanë fituar dot bétejen me vírusín e rrezíkshëm, megjithë përpjékjet e mëdha qe po bën stafi mjékësor.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, u shpreh ngushéllimet familjarëve. Vijon të ketë shtríme të reja në spítalin inféktiv dhe situata paraqítet shumë sérioze. Aktualisht janë të shtrùar 88 pacíentë në spítal, 12 pacíentë janë në térapi inténsive dhe 4 prej tyre janë të intùbuar në gjéndje të réndë. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 361 testime për të dyshùar të prékur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 85 raste pozitive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 44 raste në Tiranë, nga 6 raste në Shkodër, Krujë, Vlorë, 5 në Tropojë, 3 në Elbasan, nga 2 raste në Durrës, Kurbin, Lezhë, Mirditë, Kolonjë, nga 1 rast në Has, Berat, Kamëz, Pogradec, Ura Vajgurore.Koronavirusi në Shqipëri, konfirmohen dy rastet e para – A2 CNN

Në 24 orët e fundit janë shëruar 29 qytetarë, duke e çùar në 2091 numrin e të shërùarve që nga fillimi i epídemísë. Në vendin tonë aktualisht janë 1560 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon për qytetarët që të jenë të kùjdesshëm në zbatimin e masave të vendosura.

Ruani dístancën fízike, lani shpesh duart, përdorni màska ose bàrriera mbrojtëse në ambiente publike apo kudo ku nuk është e mundur të ruhet distanca, dezinféktoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni.Infektivi në QSUT kthehet në karantinë - Top Channel

Vírusi është ende mes nesh, dhe ne mund ta mpòshtim atë vetëm nëse ndryshojmë sjelljen tonë të përditshme duke respektuar rregullat e vendosura. Suksesi do të varet nga sjellja individuale e çdo qytetari.

Në rast se dyshòni se jeni i prékur nga Covid19 apo keni patur kontakte me persona të prekur, izòlòhuni. Në rast se keni shenja të sémundjés, telefononi në numrin e Urgjéncës Kombëtare, 127.

Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!