Detaje tròndítëse kanë dalë nga déshmia e Blerta Josifit, e mbíjetuara e vetme e tràgjedísë së vetëflíjímit në Kombinat, ku u gjetën të vdékura nëna Zhaneta dhe vajza e saj Anisa Josifi.

Burime eksklùzive për gazetaren  Anila Hoxha, bëjnë me dije se vajza e mbijétuar ka pohuar se motra e saj, Anisa, ka vdékur 15 muaj më parë, pikërisht më datë 27 mars 2019. Ndërkohë sipas vajzës, mamaja e saj ka gjétur vdékjen më 2 korrik të këtij viti.

“Motra vdíq më 27 mars të vitit 2019. Mami më 2 korrik të këtij viti” mësohet të ketë thënë vajza.Fotot e papublikuara/ Kush janë Anisa dhe Blerta Josifi që synonin ...

Më tej Blerta Josifi ka thënë se motra e saj kishte 52 ditë pa ngrënë dhe pikërisht kjo dyshòhet t’i ketë sjellë edhe vdékjen.

“Motra ime, Anisa qëndroi 52 ditë pa ngrënë e pa pirë. Në mars të 2020 nisëm edhe ne me agjërimin, pinim vetëm ujë, donim të bënim sakríficë të kthenim motrën në jetë. Përpara se motra të linte ushqimin e pùshtùan démonét dhe krízat nervore. Nuk i treguam askujt. ditën që mami ndërroi jetë, u ul në gjunjë të lutej. ” ka thënë ndër të tjera Blerta Josifi.

Ndër të tjera bëhet me dije se në banesën e familjes Josifi janë gjetur disa libra dhe shënime të një sékti fetar. Ndërkohë polícia ka thírrur edhe disa téologë të cilët pritet të hédhin dritë se çfarë do të thonë këto shënime dhe kujt sékti fetar i përkasin.

Të njëjtat burime bëjnë me dije se familja frekuentonte Kishën Ungjillore por kishte 5 vite që nuk shkonin më. Sipas dëshmisë së Blertës 5 vite më parë ata e bràktisën Kishën Ungjillore, ‘për të gjetur vetë rrugën e Zoti.’Humba familjen"/ E mbijetuara e tragjedisë në Kombinat flet mes ...

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!