Lëkundje tërmeti janë ndjerë mëngjesin e sotëm në Elbasan. Sipas të dhënave paraprake nga aplikacioni për tërmetet ESMC, që mat dhe gjurmon lëkundjet sizmike  ai ka patur magnitutë 3 ballë të shkallës Rihter.

Epiqendra e tij ka qënë në Elbasan me thellësi fokale 1.2 milje. Lëkundjet janë ndjerë në orën 10:22 të mëngjesit të sotëm.

Ai është ndjerë në katet e larta të pallateve të qytetit për shkak se ishte shumë i cekët, vetëm 4 km thellësi. Ndërkohë ende nuk raportohet për dëme apo të lënduar.

Deri tani nuk raportohet për të lénduar apo demë materiale. Siç raportohet, lëkundjet e tërmetit janë ndjerë shumë, ndërsa banorët kanë dalë nga banesat në panik.

Kujtojmë se zona e Korçës ka qenë e goditur nga tërmeti. Më 26 nëntor një tërmet i fuqíshëm goditi vendin, ku hùmbën jetën 51 persona.

 

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!