Tani që vetëm dy ditë na ndàjnë nga korriku, me siguri shumë prej jush kanë planifikuar pushimet e verës.

Nëse po, atëherë një lajm i mirë na vjen nga meteorologu Akil Osmani nga Meteoalb, i cili ka thënë se temperaturat do të rriten gjatë javës.

Në një lidhje direkte me studion e emisionit “Ditë e Re” në RTV Ora, ai ka treguar se vlerat termíke do të shkojnë deri në 37 gradë.

“Vlerat termíke ditën e sotme do jenë shumë të larta pasi pritet që ato të shkojnë deri në 36-37 gradë celcius përgjatë ultësirës perëndimore, ndërsa vlerat minimale në zonat malore pritet të shkojë deri në 14-15 gradë celcius.

Pjesa më e madhe e territorit do jetë me mot të kthjellët përjàshtuar skajin verior ku pritet të ketë prezencë të pakët të reshjeve të shiut.

Deri ditën e premte pritet që zonat bregdetare dhe pjesa më e madhe e vendit të jenë në dominimin e kthjéllímeve.

Në fundjavë do kemi ulje të vlerave termíke deri në 34 gradë celcius.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!