“Më e kéqja nuk ka ardhur ende!” Ky është paralajmërimi i fríkshëm i Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), në lídhje me pandéminë Covid-19, gjashtë muaj nga shpérthimi i vírusit në Kinë.

Kreu i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se vírusi do të prékë shumë më tepër njerëz nëse qeveritë nuk fillojnë të zbatojnë politikat e duhura.

Mesazhi i tij është i thjeshtë: “Testim, Gjùrmim, Izòlim dhe Kàrantinë”.OBSH-ja pezullon testimin e hidroksiklorinës si ilaç i mundshëm ...

Më shumë se 10 milionë raste janë regjistruar në të gjithë botën që kur koronavírusi u shfaq në Kinë në fund të vitit të kaluar. Numri i pacíentëve që kanë vdékur tani është mbi 500,000. Gjysma e tyre kanë qenë në SHBA dhe Evropë, por Covid-19 po rritet me shpejtësi në Amerikë.

Vírusi po prék gjithashtu Azinë e Jugut dhe Afrikën, ku nuk pritet të arrijë kulmin deri në fund të korrikut.

Tedros tha një konference vírtuale të hënën se realiteti i vështirë që po përjetojmë nuk është as afër fundit:Kreu i OBSH: Nuk ka garanci që do të ketë vaksinë kundër Covid-19 ...

“Ne të gjithë duam që kjo të përfundojë. Të gjithë duam të vazhdojmë me jetën tonë. Por realiteti i vështirë është se nuk është as afër fundit. Megjithëse shumë vende kanë bërë një përparim, globalisht pandémia po shpejton”.

“Me 10 milionë raste inféktimesh tani dhe gjysmë milioni vdékje, nëse nuk adresojmë problemet që kemi identifikuar tashmë në OBSH, mungesën e unitetit kombëtar dhe mungesën e solidaritetit global dhe botës së ndarë, e cila në të vërtetë po e ndihmon vírusin të pérhapet … më e keqja nuk ka ardhur ende. Më vjen kéq ta them këtë, por me këtë lloj ambienti dhe këto kushte, kemi fríkë nga më e kéqja.

Ai gjithashtu nxiti më shumë qeveri që të ndiqnin shembujt e Gjermanisë, Koresë së Jugut dhe Japonisë, të cilat mbajtën nën kontroll shpérthimin përmes politikave që përfshinin testimet dhe gjurmimet e rrépta.OBSH: Nuk ka shenja se ndryshimi i stinëve ndikon te koronavirusi ...

Por çfarë po ndodh në Shqipëri? Rikthimi i shifrave të larta të të prékurve nga koronavírusi në Shqipëri ka rindézur shqetësime të shumta, duke nisur me fríkën e një izòlimi të ri për të frénuar përhapjen e vírusit, si dhe pamundësinë e institucioneve shtetërore për të kryer testimet e nevojshme.

Kapacitetet e ISHP janë mjaft të kufízuara dhe kjo u pa në një dokument ku i bëhej thírrje emérgjente Ministrisë së Shëndetësisë, që testimet të kryen në laboratorë jashtë, duke nënkuptuar ata privatë.

Përtej nevojave epidémiologjíke, këto testime do të kenë vlerë për edhe për dokumentacion shoqërues, për udhëtimin jashtë shtetit, i cili për momentin mbetet si një ëndërr e largët. /Përshtatur nga BBCNga debati mbi testimin masiv tek përdorimi i maskave: Kreu i OBSH ...

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!