82 raste në vend në 24 orët e fundit me covid-19 janë konfirmuar. Kjo është shifra më e lartë që vendi ynë ka regjistruar ndonjëherë që nga fillimi i pandemisë.

Ndërkohë ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njoftoi se ka hùmbur jetën edhe víktima e 37 si pasojë e covid: Ne 24 orët e fundit ka ndërruar jetë një pacíent 68 vjeç nga Puka, i cili vùante nga spòk dhe ishte ne gjendje te rénde i intubuar prej disa ditësh. Pavarësisht përpjékjéve të stafit mjekësor 68 vjeçari nuk ka mundur të mbijetojë.

Ministria thotë se duke parë situatën: Në këto kushte është domosdoshmëri mbajtja e màskës në ambiente publike kur nuk është e mundur të ruhet distanca fizike. Kujtojmë edhe një herë se çdo rast i identifikuar pozitiv, duhet të vetëizòlohet dhe se shkélja e rregullave nga kushdo do të konsiderohet rrézik për jetën dhe shëndetin e të tjerëve. Vírusi është akoma mes nesh dhe për sa kohë nuk ka një vàksinë, qytetarët duhet të përshaten me normalitetin e ri dhe të përshtasin sjelljen e tyre duke u kujdesur për zbatimin strikt të çdo rregulli të vendosur.Viktima e radhës nga koronavirusi, ndërron jetë e moshuara – A2 CNN

Ndërkohë rastet e sotme janë shënuar në: 28 të prékur në Tiranë, 18 në Shkodër, 10 në Krujë, 8 në Durrës, 7 në Vlorë, 3 në Kamëz, nga 2 raste në Kukës, Elbasan, Fier dhe nga 1 I prékur në Korçë dhe Pukë.

Dr. Marjeta Dervishi nga Instituti i Shëndetit Publik dha detajet:

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon për situatën epidemiologjike të 24 orëve të fundit në vendin tonë. Rastet ditore të identifikuara pozitive po vijojnë të rriten, ndërsa vihet re se është ulur vigjilenca dhe moszbatimi i rregullave të përcaktuara.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 364 testime për të dyshùar të prékur me Covid19, nga të cilat janë konfirmuar 82 raste pozitive, kontakte të rasteve te konfirmuara më herët pozitive, si dhe raste te reja në proces hetími në Tiranë, në Shkodër, Fier, Vlorë, Korçë dhe Durrës. 

Shpërndarja gjeografike e të prékurve në 24 orët e fundit është si vijon: 28 të prékur në Tiranë, 18 në Shkodër, 10 në Krujë, 8 në Durrës, 7 në Vlorë, 3 në Kamëz, nga 2 raste në Kukës, Elbasan, Fier dhe nga 1 I prekur në Korçë dhe Pukë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 9 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë në 1064. Ne 24 orët e fundit ka ndërruar jetë një pacient 68 vjeç nga Puka, i cili vùante nga spok dhe ishte ne gjéndje te rende i intùbuar prej disa ditësh.

Pavarësisht përpjékjéve të stafit mjekësor 68 vjeçari nuk ka mundur të mbijetojë. Aktualisht në spítalin inféktiv po marrin shërbim 50 pacientë, 8 prej tyre janë në terapi intensive, ndërsa 2 janë të intubuar. Në vendin tonë janë aktualisht 571 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë.

Të nderuar qytetarë, nisur nga fakti se ditet e fundit po vihet re shtim i rasteve ne aktivitete biznesi, institucione publike dhe private, ndërmarrje me shumë punëtorë, etj, i bëjme apel të gjithëve: Ju lutemi respektoni rregullat. E vetmja mënyrë për të ndaluar përhapjen e inféksionit është duke ruajtur distancën fizike, duke ruajtur higjienën personale, bizneset dhe institucionet duke respektuar protokollet e përcaktuara. Në këto kushte është domosdoshmëri mbajtja e màskës në ambiente publike kur nuk është e mundur të ruhet distanca fizike. Kujtojmë edhe një herë se çdo rast i identifikuar pozitiv, duhet të vetëizolohet dhe se shkelja e rregullave nga kushdo do të konsiderohet rrezik për jetën dhe shëndetin e të tjerëve.

Virusi është akoma mes nesh dhe për sa kohë nuk ka një vaksinë, qytetarët duhet të përshaten me normalitetin e ri dhe të përshtasin sjelljen e tyre duke u kujdesur për zbatimin strikt të çdo rregulli të vendosur.

Mos i neglizhoni shenjat e sémundjes. Kontaktoni me mjekun e familjes ose telefononi Urgjéncën Kombëtare në numrin 127 nëse dyshoni se ju apo një i afërmi juaj është i prekur nga Covid19.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!