Gazetari Berat Buzhala, ka rréfyer sesi është të lùftosh me COVID-19 kur nuk ke asnjë sémundje tjetër shoqéruese!

Përmes një statusi në rrjetet sociale gazetari ka thënë se ky vírus nuk është si të tjerët dhe se ai vetë po përjéton situata të ndryshme si asnjëherë më parë.

Ai tregon se po përjéton símptoma si ethét, temperaturat, dhímbje sysh, shpatullash, qafe, dhe gjithashtu ka hùmbur nuhatjen në masën 90 për qind.

Buzhala thekson se nuk vùan nga asnjë sémundje tjetër dhe sërish ky vírus gòdet pikën më të dòbët.Opinion by Berat Buzhala: Why I am afraid of Albin - Gazeta Express

Postimi i plotë:

“Dita e gjashtë!  Ky vírus nuk eshte sikur víruset e tjere. Le ta bejme te qarte qe ne fillim. Edhe kur kane kaluar gjashte dite prej momentit kur e kam verejt qe po ndihem paksa i sémure, une edhe me tutje, cdo dite, perjétoj episode te ndryshme, qe nuk i kam perjétuar me heret. Asnjera prej tyre nuk jane te paperballueshme, thjesht jane te ndryshme. Bie fjala, nese dy ditet e para kisha ethé dhe temperature, ne ditet e tjera kjo gje ndryshoi.

Per kete arsye nuk kam perdore me paracetamol, e as asnje ilac tjeter per dhímbje, ani pse ne diten e kater dhe te peste kisha dhímbje te syve, kurse ne diten e gjashte, sot, dhímbje te qafes, permbrapa, dhe shpatullave. Kjo gje nuk do te ndodhe me víruse tjera. Mos te harroj, e kam hùmbe ne mase mbi 90 perqind edhe nuhatjen, nuk po i degjoj ererat, kurse edhe me tutje i dalloj shijet. Sigurisht qe edhe kryte po me vjen pak ma i rànde.

Sic edhe céka ne krye te shkrimit kam perdore paracetamol dy ditet e para, per temperature, kurse e pata fillu me sugjerimin e mjekut perdorimin e nje antíbíotíku, Pancef, nje dite para se me u identífiku pozitiv, sepse kur i kam bo analizat e gjàkut ka pase shenja qe mundet me qene edhe inféksion baktérial. Doli qe ishte COVID’i, por pastaj vendosem qe me e vazhdu antíbíotíkun se paku shtate dite, do te thote deri neser.Gazetari Berat Buzhala, pozitiv me covid-19 - Liberale

Jam plotesisht i vetedijshem qe kjo situate nuk do te me dukej keshtu sic me duket tani, sikur te kishim qene me pak te informuar per kete vírus. Tash jemi me shume sensítiv dhe alàrmohemi me shpejt ndaj cdo ndryshimi ne organizem.

Kerkush nuk duhet me u nise prej kesaj cfare po them une, e me thane “sa per qeso simptòmesh nuk po ruhna mo”.

Beri eshte sportist si natyre, nuk kam sheqer, nuk kam ténsion te larte, asnje analize te gjàkut keq nuk e kam, prandaj supòzohet me e kalu me mire kete problem. Mirepo edhe perkùnder krejt ketyre perparesive, prape po them, ky vírus eshte pak me i cuditshem se sa ata te tjeret. COVID kerkon vríma ne organizmin tone dhe gòdet bash qaty ku qendron me se dòbeti.Gazetari Berat Buzhala paralajmëron për sulme fizike ndaj tij, nga ...

Prandaj, nuk do te ishte mire ta pròvòkonit pa nevoje. Ne rregull eshte nese vjen papritur, mirepo mos u gezoni, sepse nuk eshte sikur me u bo synét.

Tash edhe nje informate: Gjendja ne QKUK eshte alàrmànte. Motrat dhe mjéket po lùftojne si luaj – e them me gjithe mend se i kam pa. Fatkéqésisht infrastruktura tashme eshte krejtesisht e límítuar, prandaj ruani pleqte e juaj, sepse ndodhe qe nuk do te keni ku t’i coni“./abcnews.alPyetje publike: Pse Berat Buzhala kurrë nuk flet kundër Popit ...

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!