Është rritur sërish numri i të inféktuarve me koronavírus në vendin tonë, nga 6 raste pozitive që u shënuan një ditë më parë.

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me koronavírus 21 persona, duke e çuar në 1161 numrin total të të inféktuarve.

Sipas MSH, të inféktuarit janë 14 në Tiranë, 3 raste në Krujë, ndërsa në Durrës, Shkodër, Kamëz, Mallakastër është regjistruar nga një rast të prékur me Covid19. Gjithashtu, janë testuar 45 personel shëndetësor, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 6 raste.18 raste të reja me koronavirus, shkon në 277 numri i të ...

Deklarata e Dr. Rovena Daja nga Instituti i Shëndetit Publik:

Ju informojmë rreth situatës së COVID 19 në Shqipëri. Kanë vazhduar testimet dhe puna intensive në Laboratorin e Virologjisë në ISHP për të dyshùar të prékur me Covid19. Në 24 orët e fundit janë kryer 243 testime në nga të cilat janë konfirmuar 21 raste pozitive, përkatësisht janë 14 në Tiranë, 3 raste në Krujë, ndërsa në Durrës, Shkodër, Kamëz, Mallakastër kemi nga një rast të prekur me Covid19. Janë testuar 45 personel shëndetësor nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 6 raste.

Rastet e identifikuara në 24 orët e fundit janë kryesisht kontakte te zbuluara nga hetími i kryer dhe disa raste të reja për të cilat po vijon te kryhet hetími epidemiologjik. Aktualisht po trajtohen 27 të prékur në spítalin inféktiv, nga të cilët 4 janë në terapi intensive, njëri prej tyre është i intubuar.

Nje pacient 62-vjeçar ka ndërruar jetë në spítalin Inféktiv. Referuar shërbimit inféktiv, 62-vjeçari ishte bartës asimptomatik i COVID19 dhe vùante nga ciroze hepatike, spok, insuficiencë e rendë kardiake, diabet, hipertension. Shkàku i hùmbjes së jetës, sipas shërbimit inféktiv, nuk është COVID19, por nga ciroza hepatike e stadit të fundit.
Në 24 orët e fundit janë shëruar 14 qytetarë, duke e çuar në 891 numrin e të shëruarve.

Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 16500 testime molekulare dhe serologjike dhe janë konfirmuar pozitivë 1164 raste. Aktualisht janë 240 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës dhe Krujë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale fton qytetarët të tregohen të kujdesshëm, respektuar rregullat e vendosura, për të ruajtur veten dhe të afërmit. Mos neglizhoni shenjat e sémundjes dhe për çdo shqetësim telefononi në numrin unik të Urgjéncës Kombëtare, 127. Për informacion në lidhje me COVID19 dhe këshillim psikologjik, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40.

COVID-19 – Statistika (2 Qershor 2020), Testime totale 16520, Testime molekulare 15068, Testime serologjike 1452, Raste pozitive 1164, Raste të shëruara 891, Raste Aktive 240
Hùmbje jete 33 (Qarku Tiranë 20, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!