Ditën e sotme është shënuar një tjetër rekord négativ për sa u përket numrit të inféktimeve me Covid-19 në Shqipëri.

Sipas MSH, gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin tonë kanë rezultuar pozitiv me Covid-19, 57 persona. Kruja ka numrin më të lartë të rasteve ditore, me 16 të prekur që lidhen me aktivitete biznesi dhe kontakte të tyre, e ndjekur nga Tirana me 14 raste, 9 në Vlorë, 8 në Shkodër, 6 në Lushnje, 2 në Pukë, 1 në Durrës, 1 në Fier.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon bizneset dhe qytetarët të respektojnë rregullat. Thyérja e karantinës është e dénueshme pasi rrézikon shëndetin e qytetarëve.

Dr. Rovena Daja/ Instituti i Shëndetit Publik

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon për situatën epídemiologjike në vend në 24 orët e fundit. Vazhdon puna në Laboratorin e Vírologjisë në ISHP, për të testuar të gjitha monstrat që kanë ardhur nga gjithë vendi për të dyshuar të prekur me Covid 19.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 362 testime për të dyshùar të prékur me Covid19 nga të cilat janë konfirmuar 57 raste pozitive.

Kruja ka numrin më të lartë të rasteve ditore, me 16 të prekur që lídhen me aktivitete biznesi dhe kontakte të tyre, e ndjekur nga Tirana me 14 raste, 9 në Vlorë, 8 në Shkodër, 6 në Lushnje, 2 në Pukë, 1 në Durrës, 1 në Fier.

Ndërkohë që janë në hetím shumë raste të reja në Tiranë, Vlorë, Shkodër dhe Krujë. Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 5 qytetarë duke e çuar numrin e të shëruarve që nga fillimi i epídemisë në 1044.

Aktualisht në spítalin inféktiv po marrin shërbim 47 pacientë, 7 prej tyre janë në terapi intensive dhe një i intubuar.

Në vendin tonë janë aktualisht 441 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë.Infektivi në QSUT kthehet në karantinë - Top Channel

Nisur nga fakti se po zbulohen raste pozitive në disa ndërmarrje, subjekte tregtare apo institucione të ndryshme publike dhe private, Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale rekomandon bizneset, institucionet, kompanitë, kudo ku është e mundur puna nga shtëpia, të nxisin këtë mënyrë alternative për të frenuar përhapjen e Covid19.

Kujtojmë edhe një herë se çdo rast i identifikuar, qoftë edhe pa shenja, duhet të izòlohet dhe se thyérja e karantinës është e dénuéshme pasi rrézikon shëndetin e qytetarëve. Me organet e rendit po intensifikohet puna për të garantuar respektimin e karantinës së detyrueshme për përsonat e prékur nga Covid19.

Një kujtesë edhe për subjektet tregtare të shërbimit: màska apo barrierat mbrojtëse janë të detyrueshme dhe çdo shkélje do të dénohet sipas ligjt në fuqí.197 të prekur me koronavirus në Shqipëri, dy pacientë të tjerë ...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale kërkon edhe njëherë ndërgjegjësim nga vetë bizneset dhe qytetarët të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të distancimit fizik dhe higjienës personale.

Inspektoret e task-fòrcës anti-covid do të ndëshkojnë çdo subjekt që thyén rregullat e vendosura.

Edhe një herë ju drejtohemi qytetarëve: Jemi ende në lùftë me një àrmik të padukshëm dhe këtë lùftë mund ta fitojmë të gjithë së bashku duke zbatuar disa rregulla të thjeshta, qëndroni në distancë fizike, lani duart, përdorni màska në ambjente të mbyllura.Viktima e radhës nga koronavirusi, ndërron jetë e moshuara – A2 CNN

Lidhuni me mjekun tuaj të familjes nëpërmjet linjës së gjelbër 0800 40 40, për informacion rreth Covid19. Nëse keni shenja të sémundjes, qëndroni të izòuar dhe telefononi Urgjéncën Kombëtare, 127.

COVID-19 – Statistika (14 Qershor 2020), Testime totale 20494, Raste pozitive 1521, Raste të shëruara 1044, Raste Aktive 441, Hùmbje jete 36 (Qarku Tiranë 21, Durrës 7, Fier 4, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1).

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!