Mbetet shqétësus numri i rasteve të reja në vendin tonë pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 78 raste të reja me Covid-19.

Ministria e Shëndetësisë njofton se janë kryer 344 testime për të dyshùar të prékur me Covid-19 nga të cilat janë konfirmuar 78 raste pozitive.

Numrin më të lartë të të prékurve ditorë e ka Shkodra me 14 raste, në Krujë janë idéntifikuar 13 të prékur, Tirana ka 12 raste, 9 janë identifikuar në Pukë, 6 në Delvinë, nga 4 raste në Gjirokastër, Vlorë, Kukës, nga 2 raste në Kamëz, Durrës, Fier, dhe nga 1 rast përkatësisht në Kurbin, Korçë, Kavajë, Lushnje, Mirditë, Pogradec.

Ndërkohë në spítalin Inféktiv aktualisht po trajtohen 76 pacíentë, 14 prej tyre janë në térapi intensive, ndërsa 2 janë të intùbuar.

Nga ana tjetër, në 24 orët e fundit janë shëruar 33 qytetarë, duke e çuar në 1250 numrin e të shërùarve që nga fillimi i epídemisë.

Në vendin tonë janë aktualisht 894 persona aktivë me Covid-19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!