Një hùmbje jete është shënuar në 24 orët e fundit, njofton ministria e Shëndetësisë, ndërsa sot regjistrohen 44 raste të reja.

Mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë në spítalin inféktiv një pacient 59 vjeçar nga Lushnja, i shtruar prej 6 ditësh në terapi intensive, i konfirmuar me Covid19. 59-vjeçari vùante nga Kardiomiopati e dilatuar, sëmùndje renale kroníke, díabet mellitus, anémi. Pas asistencës së madhe të stafit mjekësor në térapi intensive, 59 vjeçari nuk ka mundur të mbijetojë.

Mirela Cami Drejtore e Operatorit të Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor dha detajet:

Ju informojmë rreth situatës së COVID 19 në Shqipëri, në 24 orët e fundit. Kanë vijuar testimet për të dyshùar të prékur me Covid19 dhe vazhdon puna intensive e epidemiologëve në terren për gjurmimin aktiv të rasteve.

Në 24 orët e fundit janë kryer 291 testime nga të cilat janë konfirmuar 44 raste pozitive, përkatësisht, 22 raste në Tiranë, 6 në Krujë, nga 4 raste në Durrës, Kamëz, Shkodër, 2 raste në Lushnje dhe nga 1 rast në Vlorë, Elbasan. Rastet e konfirmuara janë kontakte të rasteve pozitive por edhe shume raste të reja që janë në hétim në Shkodër, Elbasan, Vlorë.

Nga 40 personel shëndetësor të téstuar kanë rezultuar pozitivë 9 prej tyre, të gjitha kontakte, ndërsa janë shëruar 21 qytetarë duke e çuar numrin e të shëruarve mbi 1 mijë që nga fillimi i epídemisë.

Mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë në spítalin inféktiv një pacíent 59 vjeçar nga Lushnja, i shtruar prej 6 ditësh në terapi intensive, i konfirmuar me Covid19. 59-vjeçari vuànte nga Kardiomiopati e dilatuar, sémundje renale kroníke, díabet mellitus, anemi. Pas asistencës së madhe të stafit mjekësor në terapi intensive, 59 vjeçari nuk ka mundur të mbijetojë. Ministria e Shëndetësisë i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjérit.Shtetrrethimi'/ Qendra Kombëtare e Urgjencës parashikon luftë me ...

Vijon të ketë shtrime në spítalin inféktiv kryesisht nga Tirana. Aktualisht janë 52 pacientë të shtruar, ndërsa 8 prej të shtruarve janë në terapi intensive. Në vendin tonë janë aktualisht 349 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë ku ka transmetime komunitare.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju fton për t’u treguar të kujdesshëm për respektimin e distancës fizike me njëri-tjetrin, evitimin e kontakteve, shtrengimit të duarve dhe përqafimeve, ruajtjen e higjienës personale. Nëse keni shenja të sémundjes telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127 dhe në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

COVID-19 – Statistika (11 Qershor 2020), Testime totale 19562, Raste pozitive 1385, Raste të shëruara 1001, Raste Aktive 349, Hùmbje jete 35 (Qarku Tiranë 21, Durrës 6, Fier 4, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1).

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!