Në një deklaratë për mediat, Ministria e Shëndetësisë bën me dije se brenda 24 orëve të fundit janë regjistruar dy víktima nga koronavírusi në vend. Ndërkohë mësohet se nga testimet e kryera rezultojnë 61 raste të reja, 48 të shëruar, teksa vijon të ketë shtrime të reja me símptoma të rénduara si pasojë e Covid-19.

Víktimat janë një 59-vjeçare nga Lushnja me insufícencë renale kroníke dhe disa sémundje të tjera bashkëshoqëruese dhe një pacíent 77 vjeçar nga Vlora, i cili vùante nga hipérténsioni, që trajtohej prej 10 ditësh në térapi inténsive nuk kanë mundur të mbijétojnë pavarësisht mjékimit inténsiv dhe përpjékjeve maksimale të stafit mjekësor.

Vijon të ketë shtrime në spítalin inféktiv ku aktualisht po trajtohen 81 pacíentë, 12 prej tyre janë në térapi intensíve, ndërsa 2 janë të intùbuar. Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shéruar 48 qytetarë, duke e çuar në 1346 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epídemisë. Kanë vijuar testimet në Laboratorin e Vírologjisë në ISHP dhe gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 355 testime për të dyshuar të prékur me Covid19, nga të cilat janë konfirmuar 61 raste pozitive.

Një pjesë e konsiderueshme e rasteve lídhen me ndërmarrje me shumë punëtorë, ndërkohë që vazhdon hetimi për raste të reja. Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 12 të prékur në Tiranë, 11 në Vlorë, 7 në Durrës, nga 5 raste në Kukës dhe Divjakë, nga 3 raste në Pukë, Korçë, Kurbin, 2 në Krujë dhe nga 1 rast përkatësisht në Shkodër, Fier, Lezhë, Has, Mirditë, Kamëz, Sarandë, Fushë-Arrëz, Selenicë, Belsh.
Në vendin tonë aktualisht janë 931 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Durrës.

“Nisur nga fakti se ditët e fundit po vihet re shtim i rasteve në aktivitete biznesi, ndërmarrje me shumë punëtorë, institucione publike dhe private, i bëjmë apel të gjithëve: Ju lutemi respektoni rregullat. E vetmja mënyrë për të ndaluar përhàpjen e inféksionit është duke ruajtur distancën fizike prej 1.5 metër nga njëri tjetri, duke ruajtur higjienën personale dhe duke larë duart vazhdimisht, bizneset dhe institucionet duke respektuar protokollet e përcaktuara. Maskat janë një domosdoshmëri për t’u mbajtur kudo ku ambienti është i mbýllur, në spítale, qendra shëndetësore, dyqane, supermarkete, parukeri, taksi, ambiente pune, zyra shërbimesh dhe kudo në ambiente publike ku nuk ruhet dot distancimi. Qytetarët duhet të shmangin grumbullimet masive pasi janë burim inféksioni, të evitojnë ceremonitë mòrtore dhe vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye. Telefoni në linjën e gjelbër 0800 40 40 me mjekun tuaj të familjes, për këshillim psikologjik apo informacion për Covid-19. Nëse keni shenja klínike, nëse dýshoni se jeni i prékur me Covid19, eshte e rendesishme te qendroni te izòluar dhe telefononi Urgjéncën Kombëtare në numrin 127”, u tha në deklaratë.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!