Ballina Uncategorised U tha se lufton Covid-19, ilaçi Remdesivir me çmim të çmendur nga...

U tha se lufton Covid-19, ilaçi Remdesivir me çmim të çmendur nga 1 Korriku

Shtetet e Bashkuara tashmë e kanë një çmim për ilàçin antíviral Remdesivir që përdoret për trajtimin e koronavírusit dhe është cilësuar si skàndàloz.

Gilead Sciences, kompania që prodhon ilàçin njoftoi në një letër të hapur të hënën në mëngjes se ka vendosur të përcaktojë një çmim prej 390 dollarësh për kurë për qeverinë amerikane, e cila do të përfshijë spítalet e Departamentit të Mbrojtjes, dhe qeveritë e tjera të vendeve të zhvilluara.

Një trajtim me këtë ilàç për 5 ditë do të kërkonte 6 shishe Remdesivir, të cilat do të shkonin në shifrën 2,340 dollarë për pacíent, tha Daniel O’Day, kryetari dhe CEO i Gilead Sciences.

Letra shtonte se çmimi për kompanitë private të sigurimeve në SHBA (për pacíentët me siguracione shëndetësore private) do të jetë 520 dollarë për shishe, që do të shkonte gjithsej në 3,120 dollarë për pacíent për një trajtim pesë-ditor.Pakistan Set to Make, Export Anti-COVID-19 Drug Remdesivir | Voice ...

Remdesivir, i cili aktualisht administrohet përmes infuzíoneve, është ilaçi i vetëm që ka një autorizim të përdorimit urgjént nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA për të trajtuar inféksíonin e koronavírusit.

Deri më tani, trajtimet me Remdesivir ishin dhuruar në qeverinë amerikane dhe të alòkuara nga Departamenti Amerikan i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore. Sidoqoftë, nga nesër ky ilàç do të jepet me pagesë! Por ky çmim ka hasur krítika të shumta në Amerikë.

“Ky është një çmim i lartë për një ílaç që nuk tregon se ul numrin e vdékjéve”, tha përmes një emaili Dr. Steven Nissen me Klíníkën e Klivlandit.South Carolina distributes doses of Remdesivir drug for treating ...

“Duke patur parasysh natyrën serioze të pandémisë, do të preferoja që qeveria të marrë përsipër prodhimin dhe shpërndarjen e ilàçit falas. Ilàçi u prodhua duke përdorur fonde të konsiderueshme nga taksapaguesit.”

Peter Maybarduk, një avokat me grupin e konsumatorëve ‘Public Citizen’ e quajti skàndàloz çmimin:

“Remdesiviri duhet të jetë publik sepse për prodhimin e ilàçit u përdorën 70 milion dollarë nga fondet publike. Çmimi hédh poshtë çdo nocíon se kompanitë farmaceutike do të bëjnë veprimin e duhur në kohën e pandémisë”, tha Dr. Peter Bach, ekspert i politikave shëndetësore me ‘Memorial Sloan Kettering Cancer Center’ në Nju Jork./CNNUS says remdesivir shows 'clear-cut' effect in treating coronavirus

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Must Read

Bora Zemani ia mohon identitetin Donaldit, por Romeo e nxjerr ‘bllof’

Moderatorja Bora Zemani prej kohësh tashmë është në një lidhje me aktorin Donald Veshaj edhe pse në të vërtetë asnjë prej të dyve nuk...

Pas rastit makàbër, reàgon Kisha Ungjillore: Të gjitha fetë besojnë në ringjàllje, por…

Kreu i Vëllazërisë Ungjillore të Shqipërisë Ylli Doçi, ka deklaruar se të gjitha fetë besojnë në ringjallje por jo në një kapítullim të jetës. Në...

Udhëtimet jashtë vendit? Polícia e Shtetit sqaron qytetarët

Teksa shumë qytetarë janë në pritje të hapjes së kufijve me vendet e tjera, Polícia e Shtetit ka dhënë një informacion të vlefshëm. Ndonëse vendi...

Flet xhaxhai i Blerta Josifit: Ka bërë be, nuk futet më në shtëpi dhe…

Xhaxhai i Blerta Josifit, njërës prej vajzave të mbijétuara në Kombinat ka treguar në dëshminë e tij se 34-vjeçarja nuk ka ku të qëndrojë...

Blerta Josifi do të mbahet në psíkíatri, ja nga se vùan vajza

Blerta Josifi, e mbijetuara e vetme e ngjarjes në Kombinat është shtruar në pavijonin e grave në Urgjéncën e Spítalit Psíkíatrik nr. 5 në...