E huaja “The Independent” ka përhapur sot alàrm me anë të një artikulli, kushtuar gjùetisë së kàfshëve të egra në Shqipëri, pas publikimit të një fotoje të një restoranti në Drilon që ofron gatime me mish ariu.

Media britanike shkruante se tregtia e jashtëligjshme të jetës së egër në Shqipëri kishte dalë “jashtë kontrollit”.

“Studiuesit thanë që ishte hera e parë që ata kishin parë mish ariu të gatuar në Evropë, dhe ekspertët paralajmëruan se mishi i papërpunuar i kafshëve mund të çojë në shpérthim të sémundjeve siç është koronavírusi. Arinjtë, majmunët dhe zogjtë gràbitqarë janë ndër kafshët e gjalla që shiten në vendet e njohura të tregut online në internet, duke rritur fríkën për mbijetesën e disa specieve në vend”, shkruante mes të tjerash artikulli.

Ekspertët paralajmëruan se konsumimi i këtij mishi mund të sjellë sémundje të shkàktuara nga parazitët, me simptoma si diàrre, ngërçe, ethe dhe halucínacione.

Pas alarmit të ngritur, për “Report TV” ka reaguar pronari i restorantit në Drilon, Pandi Çekiçi.

Ai e ka mohuar lajmin e mediave britanike, duke deklaruar se në restorantin e tij nuk ofron mish ariu.No photo description available.

“Jam njohur me lajmin. Nuk është e vërtetë, kur të doni, si të doni, paraqituni në lokal, kontrollojeni lokalin dhe shikojeni. Ajo nuk është menuja ime, mish ariu jo, nuk flitet, nuk bën vaki. Kafshë të egra jo, nuk kam fare, ka 10 vjet, që ka qenë e imja, vetëm rosë e egër, lepuri i egër, kanë qenë para 10 viteve, është bllokuar, nuk kam shitur asnjë gram që kur doli kjo e bllòkimit të kafshëve të egra. Mish ariu jo, nuk bën vaki, absolutisht, e jap me përgjegjësi të madhe këtë“- u shpreh ai.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!