Një shqiptar ka ndërruar jetë nga koronavirusi në Itali. Vìktima është Altin Hyso, 45 vjeç, i cili ka ndërruar jetë dje në spìtalin e Chietit në rajonin e Abruzzo.

Hyso jetonte prej 25 vitesh në Itali dhe kishte kohë që kishte zbuluar se vùante nga një sémundje e réndë.

Ai kishte 6 vite me këtë sémundje, por pas inféktimit me COVID-19, u përkéqësua edhe më tej gjendja e tij.Luftove kundër një përbindëshi, por…”, një tjetër shqiptar humb ...

Dëshira e tij ishte që të vdìste në shtëpi, pranë të dashurve të tij, thanë familjarët dhe këtë ua la amanet mjekëve, por nuk u realizua.

“Dua të vdés në shtëpinë time”, i ka thënë 45-vjeçari stafit mjekësor, por fatkéqësisht nuk arriti t’i shohë familjarët në momentet e fundit të jetës.Covid-19/ Humb jetën 45-vjeçari shqiptar në Itali – Lapsi.al

“Po prisnim rezultatin tamponit të dytë për ta sjellë atë në shtëpi, por për fat të kéq nuk kishim kohë. Ne do ta kujtojmë atë për buzëqeshjen e tij që nuk u zhdùk kurrë, madje as gjatë viteve të vështira të sémundjes dhe pasi mësoi se ai është pozitiv për vìrusin”, thanë familjarët e tij.

45-vjeçari ishte babai i dy fëmijëve minòrenë dhe punonte në ndërtim.

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!