Mjeku i njohur, Ilir Alimehmeti iu ka bërë thirrje shqiptarëve nëpërmjet rrjetit social Facebook që të mos përdorin doreza në këtë kohë pandemie.

Sipas tij dhe sipas një studimi nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sémundjeve në SHBA, thuhet se Covid-19 nuk mund të transmetohet me lehtësi përmes prékjes së objekteve apo sipërfaqeve të inféktuara.

Sipas studimit të CDC, mundësitë për t´u inféktuar nga sipërfaqet apo objektet e inféktuara janë të vogla.Image may contain: 1 person, sitting and indoor

“Lajm i mire miqte e mi! CDC (Centers for Disease Control and Prevention – USA) tani informon se vìrusi nuk trasmetohet me lehtesi permes prékjes se objekteve apo siperfaqeve te infektuara!

Megjithese eshte ende e mundur, kjo mundesi eshte zbuluar qe eshte shume me e vogel se sa mendohej fillimisht.

Pra, ato dorezat hiqini po patet mundesi!”, shprehet mjeku Alimehmeti.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2954104318000091&set=a.337661309644418&type=3

Po ashtu një tjetër studim nga Instituti Kombëtar i Francës per Shkencat Oqeanike, nuk ka gjetur gjurmë të koronavìrusit as në ujin e detit dhe as në molusqe.

Ndaj mjeku shqiptar Alimehmeti u bën thirrje shqiptarëve të lahen në det, të argëtohen vetë dhe të argëtojnë fëmijët pasi nuk ka asnjë rrezìk nga uji i detit.

“Qe ta kemi te qarte, DETI NUK E PERHAP KORONAVÍRUSIN!

Pse molusqet jane te rendesishme ne studim?

Sepse ushqehen permes filtrimit te ujit te detit.

Ne ujerat detare derdhen ujerat e zeza qe permbajne vìrusin.

Nese ky vìrus do te mbijetonte ne det, atehere prova behet pikerisht te molusqet qe sherbejne si akumulues biologjike!

Forca miq!

Lahuni ne det, argetohuni vete dhe lironi femijet”, shkruan në Facebook mjeku Alimehmeti.

https://www.facebook.com/iliralimehmeti11/posts/2955513207859202

By Juda

Leave a Reply

Your email address will not be published.

error: Alert: Content is protected !!